nbsp;Columbus Energy podpisał z Engie Zielona Energia (spółką należącą do francuskiej grupy energetycznej Engie) przedwstępną warunkową umowę dotyczącą sprzedaży na rzecz Engie spółek z grupy kapitałowej Columbus, realizujących projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW za cenę około 97,6 mln euro, która zostanie powiększona o udział w zyskach tych farm do końca 2026 r., podał Columbus.
"Łączna cena transakcji wraz z subrogacją wyniesie od 97,6 do 110 mln euro – ostateczna kwota zależna będzie od wyników operacyjnych spółek farmowych będących przedmiotem transakcji i będzie rozliczana do końca 2026 r. Sprzedaż realizowana będzie w transzach, a zamknięcie całej transakcji, tj. dokonanie sprzedaży w ramach wszystkich transz planowane jest do końca pierwszego półrocza 2023 r." – czytamy w komunikacie.
"Sprzedaż części naszych projektów farmowych to zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w grupie kapitałowej. Nadal będziemy się rozwijać w obszarze wielkoskalowych projektów energetycznych, gdzie zbudowaliśmy bardzo mocne kompetencje, i mamy apetyt na realizację projektów o wartości kilkakrotnie przewyższającej aktualną transakcję. Wygrana w ostatnich dniach aukcja na rynku mocy na budowę naszego magazynu energii 133 MW, który jest największym projektem magazynowym w Europie na rynku mocy, to dopiero początek realizacji naszych planów. Liczymy też na dłuższą współpracę z naszym francuskim partnerem – Grupą Engie w zakresie innych projektów OZE" – powiedział prezes Dawid Zieliński, cytowany w materiale.
Jednocześnie, w związku ze spełnieniem wszystkich warunków zawieszających, podpisano umowy przyrzeczone dotyczące sprzedaży pierwszej transzy spółek, o łącznej mocy ponad 32 MW, o łącznej wartości ok. 143 mln zł wraz z subrogacją zobowiązań na kwotę ok. 108 mln zł z przeznaczeniem na spłatę finansowania zewnętrznego wykorzystywanego do celów inwestycji tych spółek, podano również.
Kolejne umowy przyrzeczone zawierane będą transzami, po spełnieniu warunków zawieszających, typowych dla tego typu transakcji dotyczących zasadniczo: zwolnienia istniejących zabezpieczeń, podpisania umów wykonawczych związanych z transakcją i dostarczenia szeregu dokumentów potwierdzających stan prawny i faktyczny farm fotowoltaicznych będących własnością sprzedawanych spółek, podsumowano.
Columbus Energy podaje, że jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka jest notowana na rynku New Connect.
(ISBnews)