Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Morawiecki: Wkrótce określimy odległość od domostw wymaganą przy budowie wiatraków

Morawiecki: Wkrótce określimy odległość od domostw wymaganą przy budowie wiatraków

nbsp;Odległość, w jakiej będą mogły w przyszłości powstawać nowe elektrownie wiatrowe zostanie określona w najbliższych tygodniach, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Projekt, przyjęty przez rząd w lipcu br. i skierowany do Sejmu zakłada, że miałoby to być nie mniej niż 500 metrów.

"Dochodzi już teraz do ostatecznych, końcowych uzgodnień z grupą specjalistów i myślę, ze w najbliższych paru tygodniach będziemy gotowi do wypracowania krótko mówią odpowiedniej odległości. Chcemy, żeby to było nie mniej niż, nie mniej niż ileś metrów: 500, 600, 700 – to nie jest sprawa dla mnie pierwszorzędna, byle by doszło do tego byle można było wykorzystać te źródła energii" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

"W związku z tym bardzo jednoznacznie chcemy wypracować tu kompromis w konsultacjach społecznych i to jest jeden z tych wskaźników" – dodał.

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który zakłada likwidację tzw. zasady 10 H (zakazu lokowania elektrowni w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej) został  przyjęty przez rząd w lipcu br.

Zgodnie z projektem nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowy. Nowe zasady mają dotyczyć nie tylko nowych terenów, ale także i tych, gdzie elektrownie wiatrowe są już obecnie.

Projekt został skierowany do Sejmu, ale do chwili obecnej nie otrzymał numeru druku ani nie został skierowany do prac w komisjach.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu