Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Seco/Warwick spodziewa się wzrostu zamówień z USA; chce rozwijać montaż w Indiach

Seco/Warwick spodziewa się wzrostu zamówień z USA; chce rozwijać montaż w Indiach

Seco/Warwick spodziewa się, że udział zamówień z USA w jej portfelu zleceń będzie nadal wzrastał z uwagi na przemodelowanie biznesów i przenoszenie produkcji firm do własnego kraju, poinformował ISBnews prezes Sławomir Woźniak. W obszarze inwestycji spółka nie przewiduje dużych nakładów, ale analizuje mocniejsze zdywersyfikowanie produkcji o Indie.

"Nasze wyniki wspierają bieżące trendy makroekonomiczne, które sprawiły, że klienci inaczej patrzą na łańcuchy dostaw. Przede wszystkim w USA, np. w obszarze przetwórstwa tytanu. W związku z doświadczeniami z okresu pandemii, wojną w Ukrainie i napiętą sytuacją na linii USA-Chiny producenci w Stanach chcą sobie zabezpieczyć pozyskanie tytanu do produkcji m.in. w lotnictwie i to sprawia, że zdobywamy coraz więcej zamówień z USA Ameryki Północnej. Taki reshoring, czyli przeniesienie produkcji z powrotem do krajów Europy Zachodniej i USA, ma dla nas duże znaczenie" – powiedział Woźniak w rozmowie z ISBnews.

"Kolejny kierunek wspierający nasze wyniki to elektromobilność – chińska spółka-córka sprzedaje urządzenia do produkcji wymienników ciepła na rynki całego świata. Elektromobilność to bardzo silny trend i wbrew kryzysowi ten kierunek się nie zmienia. Obecnie zauważalna część naszej marży dzięki temu nurtowi pochodzi z Chin" – dodał.

Inne czynniki napędzające wzrost to np. transformacja energetyczna, gdzie grupa ofertuje technologie wspierające przejście z systemów grzejnych gazowych na elektryczne. Spółce – jako eksporterowi – sprzyja także osłabienie złotego.

"W strukturze portfela będą zachodzić zmiany z przyłożeniem wyższej wagi do USA, gdzie jest jeszcze w pipeline kilka kontraktów do sfinalizowania. Sprzedaż ciąży też ku Azji, a spada nieco w Europie.  Polska, nigdy nie miała dużego udziału w przychodach, ale i tu  co roku realizujemy kilka kontraktów" – ocenił.

Spółka nie planuje dużych inwestycji, a jej nakłady w tym i przyszłym roku będą głównie odtworzeniowe, na poziomie ok. 10 mln zł rocznie, poinformował także prezes.

Seco/Warwick chciałoby jednak rozwinąć produkcję w Indiach w oparciu o kooperację z lokalnymi partnerami.

"Analizujemy rozwój montażu w Indiach i chcemy poszerzać działalność spółki chińskiej, poprzez produkcję lokalną pieców próżniowych. To nie będzie wymagało dużo capeksu. Chodzi raczej o wynajem hal i pozyskanie podwykonawców" – powiedział.

"Z uwagi na sytuację geopolityczną chcielibyśmy mieć dwie możliwe lokalizacje eksportowe w Azji, a więc obok Chin 'przyczółek' produkcyjny znajdowałby się w Indiach. To pomogłoby także optymalizować koszty grupy" – zakończył.

Seco/Warwick to jeden z największych na świecie producentów pieców do obróbki cieplnej metali. Do głównych rynków, w których działają odbiorcy jej produktów zaliczyć można przemysł motoryzacyjny, lotniczy, energetyczny, maszynowy, narzędziowy i metalurgię aluminium. Spółka od 2007 roku notowana jest na warszawskiej giełdzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 463 mln zł w 2021 r.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu