Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Harcerze współpracują z Grupą Tauron

Harcerze współpracują z Grupą Tauron

Żeglarstwo jest coraz popularniejszym sportem oraz sposobem spędzania wolnego czasu w Polsce. Według badań zleconych przez Polski Związek Żeglarski w 2019 r., blisko 70 proc. Polaków miało kiedykolwiek styczność z żeglarstwem, natomiast osób identyfikujących się jako żeglarzy należy szacować na około 4,5 mln Polaków. W tym ponad 500 000 żeglarzy jest profesjonalistami, uczestniczącymi w zawodach.

„Żeglarstwo to nie tylko sport wyczynowy, lecz także forma aktywności ruchowej, turystycznej, oderwanie się od codziennej rzeczywistości, styczność z naturą. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice i starsze pokolenia, a nawet osoby z niepełnosprawnościami znajdą tu coś dla siebie. To także jeden z tych sportów, od których oczekuje się, że będziemy przywozili medale mistrzostw świata i Europy, medale igrzysk olimpijskich” – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.[1]

Pomimo faktu, że żeglarstwo jest sportem niezwykle wymagającym, według aktualnych badań, uprawianie go ma pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Przebywanie na łonie natury, wyciszenie i odprężenie mają pomagać w pozbywaniu się napięcia wynikającego z codziennego stres. Skutkuje to regulacją ciśnienia krwi, obniżeniem cholesterolu, zmniejsza ryzyko zawału, a także pozostałych chorób związanych z układem krwionośnym. Dotlenienie poprawia funkcjonowanie metabolizmu. W świetle coraz popularniejszych chorób cywilizacyjnych niezwykle ważne jest, aby sport – w tym żeglarstwo – były dalej promowane wśród młodzieży.

Zgodnie z zasadami Społecznej Odpowiedzialności Biznesu ciężar promocji dobrych, życiowych nawyków nie musi wyłącznie ciążyć po stronie rodziców oraz systemu edukacji. Mogą w nim partycypować przedsiębiorstwa, poprzez wsparcie oraz partnerstwo nawiązywane z organizacjami pozarządowymi.

Przemysł, a zwłaszcza sektor energetyczny od lat plasuje się jako jedni z głównych partnerów dla klubów, stowarzyszeń oraz innych organizacji sportowych. Większa część realizowanego wsparcia dotyczy sportu zawodowego oraz dużych wydarzeń sportowych. Sport lokalny oraz sport amatorski wydają się zaniedbane w stosunku do sport zawodowego. Z perspektywy interesu państwa, wydaję się to dość absurdalne, ponieważ jak wskazują badania opublikowane w Raporcie „Sport i Rekreacja: Ogólnopolskie Badanie Polaków” przygotowanego na zlecenie Ministra Sportu i Turystyki w 2012 r. sport wiążę się z wieloma postawami propaństwowymi (m.in. ogromny potencjał integracji społecznej, promocja aktywności obywatelskiej oraz innowacji społecznych, promocja regionów, budowa lokalnej tożsamości, zdrowie i sprawność fizyczna mieszkańców).

Przykładem udanej współpracy pomiędzy spółką, a organizacją pozarządową jest partnerstwo TAURON Polska Energia z 1 Harcerską Drużyną Wodną im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza. Zarówno TAURON Polska Energia, jak i przedmiotowa drużyna harcerska prowadzą główną część swojej działalności na Śląsku, a konkretnie w Województwie Śląskim. Siedziba TAURON Polska Energia znajduje się w Katowicach, a drużyna harcerska prowadzi nabory w pobliskim Bytomiu. W ramach wspominanego partnerstwa pomiędzy przedsiębiorstwem, a organizacją pozarządową, bytomskim harcerzom udało się pozyskać łódkę regatową w najpopularniejszej, polskiej klasie narodowej „Omega”. Pozyskanie nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury treningowej pozwoliło poszerzyć działalność drużyny harcerskiej o żeglarstwo regatowe, tym samym popularyzując je wśród bytomskiej młodzieży.

[www.facebook.com/1hdwbytowww.facebook.com/1hdwbytomm]


[1] https://biznes.newseria.pl/news/blisko-43-mln-osob-w,p742505764

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu