Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PAIH: Turecka Ege Kimya utworzy w Stargardzie zakład produkujący sole niklu i kobaltu

PAIH: Turecka Ege Kimya utworzy w Stargardzie zakład produkujący sole niklu i kobaltu

Turecka firma z sektora chemicznego Ege Kimya utworzy w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie za ok. 140 mln zł zakład produkujący sole niklu oraz kobaltu będące kluczowymi surowcami do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych (EV), podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), która udzieliła wsparcia inwestorom podczas procesu inwestycyjnego. Inwestycja w Polsce będzie pierwszym zakładem produkcyjnym firmy zlokalizowanym poza Turcją.

"Celem, opiewającej na niemal 140 mln zł, inwestycji firmy Ege Kimya jest dostarczanie siarczanu niklu i kobaltu do odbiorców zlokalizowanych w Polsce, a także innych krajach UE. Inwestor nabył już działkę 11ha w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie. Jedna trzecia powierzchni zakupionego terenu będzie wykorzystana w obecnej fazie projektu. Reszta działki została zarezerwowana do poszerzania gamy produktowej oraz rozbudowy mocy produkcyjnych fabryki w kolejnych latach. Realizacja projektu będzie kolejnym krokiem pozwalającym na rozwój zrównoważonego łańcucha dostaw dla producentów baterii działających w Polsce. Planowany termin rozpoczęcia produkcji to pierwsza połowa 2024 roku" – czytamy w komunikacie.

Fabryka Ege Kimya planuje wykorzystywać w produkcji bezemisyjne technologie będące wynikiem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych. Energia wykorzystywana w zakładzie pochodzić ma natomiast z odnawialnych źródeł energii. W fabryce w Stargardzie prowadzona będzie również działalność B+R. Dzięki zlokalizowaniu fabryki w Polsce europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii będą mogli istotnie obniżyć ślad węglowy swojej produkcji, podkreślono.

"Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu. Nasza fabryka w Polsce nie tylko pozwoli na zapewnienie kluczowych produktów do produkcji baterii do samochodów elektrycznych ale również, dzięki właśnie lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii, pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie" – powiedział członek zarządu Ege Kimya Erez Navaro, cytowany w komunikacie.

Firma Ege Kimya, z siedzibą w Turcji, jest dostawcą chemikaliów do ponad 10 sektorów przemysłu, takich jak produkcja farb, detergentów, opon, katalizatorów czy budownictwo. Firma posiada 65-letnie doświadczenie w wyspecjalizowanej produkcji chemicznej oraz działalności badawczo-rozwojowej. Ege Kimya jest partnerem wielu międzynarodowych koncernów takich jak Evonik, Albemarle Catalysts czy Euclid Chemical.

PAIH jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw oraz realizacja polskich inwestycji w kraju. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu