Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PCC Rokita rozważa budowę farm wiatrowych i PV o łącznej mocy ok. 45 MW

PCC Rokita rozważa budowę farm wiatrowych i PV o łącznej mocy ok. 45 MW

PCC Rokita rozważa inwestycje we własne źródła energii odnawialnej, w postaci budowy farmy fotowoltaicznej, jak również farmy wiatrowej w innych lokalizacjach, podała spółka. Łączna moc z obu źródeł może sięgnąć ok. 45 MW.

"Pod budowę farm fotowoltaicznych wytypowano ewentualne działki, których szacowany potencjał wynosi do ok. 30 MW. Największe farmy fotowoltaiczne rozważane są na terenach porekultywacyjnych. Obecnie PCC Rokita dysponuje dokumentacją wykonawczą dla części farm, których budowę planuje rozpocząć w 2023 r. Celem spółki jest budowa źródeł energii odnawialnej połączonych linią bezpośrednią z instalacjami produkcyjnymi, co pozwoli ograniczyć koszty dystrybucji i przesyłu energii oraz dodatkowych obciążeń regulacyjnych. Spółka nie wyklucza włączenia do tych inwestycji podmiotów zewnętrznych w formie np. umowy PLA (ang. Power Lease Agreement)" – czytamy w raporcie kwartalnym.

W przyszłości PCC Rokita nie wyklucza zakupu nowych terenów dedykowanych rozbudowie farm fotowoltaicznych.

Jednocześnie spółka prowadzi analizy dotyczące budowy farmy wiatrowej. W tym celu wytypowała potencjalne tereny, obecnie trwa dalsza analiza wykonalności i opłacalności projektu. Szacowany potencjał wybranych lokalizacji wynosi ok. 15 MW, wynika także z materiału.

"Dodatkowo spółka nie wyklucza możliwości zawarcia długoterminowej umowy zakupu energii ze źródeł odnawialnych. Jest to funkcjonująca od kilku lat formuła kontraktu zawieranego bezpośrednio pomiędzy wytwórcą energii z instalacji OZE a odbiorcą, który chciałby z tej energii korzystać. Jedna ze stron otrzymuje zieloną energię, a druga – gwarancje jej odbioru. PCC Rokita jest w ciągłym kontakcie z potencjalnymi kontrahentami zarówno polskimi, jak i wiodącymi w Europie. Rozważany jest zakup energii z już istniejących oraz planowanych farm fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych. Równocześnie trwają analizy dotyczące projektów efektywnościowo-energetycznych, mających na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną oraz elektryczną" – czytamy dalej.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2014 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,2 mld zł w 2021 r.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu