Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. CEZ podniósł prognozę zysku netto w br. do 65-75 mld CZK, EBITDA do 110-115 mld CZK

CEZ podniósł prognozę zysku netto w br. do 65-75 mld CZK, EBITDA do 110-115 mld CZK

CEZ podniósł prognozę skonsolidowanego skorygowanego zysku netto na 2022 r. do 65-75 mld CZK z oczekiwanych wcześniej 60-65mld CZK, a prognozę EBITDA – odpowiednio do 115-125 mld CZK z 110-115 mld CZK, podała spółka.

"Obecna całoroczna prognoza zysków wskazuje na rekordową dywidendę dla akcjonariuszy. Gdyby dywidenda została ustalona w górnej granicy przedziału polityki dywidendowej, do akcjonariuszy trafiłoby od 52 do 60 mld CZK. Dla większościowego akcjonariusza, Czech, oznaczałoby to dochód w wysokości 36 do 42 mld CZK, który może być wykorzystany na pomoc gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom z wysokimi cenami energii" – powiedział prezes CEZ Daniel Beneš, cytowany w komunikacie.

Grupa CEZ oczekuje, że zysk netto skorygowany o efekty nadzwyczajne za cały rok 2022 wyniesie 65-75 CZK mld. Główną przyczyną korekty prognozy są wyższe zyski z obrotu towarami handlu na rynkach zagranicznych.

"W ciągu roku przychody operacyjne za pierwsze trzy kwartały 2022 osiągnęły wartość 211,1 mld CZK, co oznacza wzrost o 30%. Bezprecedensowy wzrost EBITDA w segmencie produkcja został częściowo zredukowany przez spadek wyników segmentu sprzedaż, na który negatywnie wpłynął wzrost cen towarów. EBITDA spółki ČEZ Prodej, która dostarcza energię elektryczną i gaz klientom końcowym w Republice Czeskiej, zmniejszyła się o 0,5 mld CZK r/r. Wynika to z ekstremalnego wzrostu kosztów gazu i energii elektrycznej w 2022 r., częściowo skompensowany przejściowymi efektami sezonowym" – podano także.

W sierpniu CEZ podniósł prognozę skonsolidowanego skorygowanego zysku netto na 2022 r. do 60-65 mld CZK z oczekiwanych wcześniej 45-49 mld CZK, a prognozę EBITDA – odpowiednio do 110-115 mld CZK z 95-99 mld CZK.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu