Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. LW Bogdanka ograniczy wydobycia węgla koksującego, skupi się na węglu energetycznym

LW Bogdanka ograniczy wydobycia węgla koksującego, skupi się na węglu energetycznym

Lubelski Węgiel Bogdanka postanowiła odstąpić od planu zwiększenia liczby produktów dzięki selektywnemu wydobyciu węgla koksującego (typ 34) – przewidzianego w strategii do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.) celem maksymalizacji produkcji jej podstawowego produktu, tj. węgla energetycznego, podała spółka.

Bogdanka podała, że w związku z istotną zmianą sytuacji na rynku krajowym i międzynarodowym w 2022 r. postanowiła zweryfikować podstawowe założenia "Strategii rozwoju LW Bogdanka S.A. Obszar Wydobycie Grupy Enea do 2030 roku (perspektywa do 2040 roku)", przyjętej w grudniu 2020 r.

"Jednym z podstawowych założeń obowiązującej strategii […] było zwiększenie liczby produktów dzięki selektywnemu wydobyciu węgla (typ 34). W związku z wynikami przeprowadzonych badań, wskazujących na niewielką ilość węgla typu 34, w przebadanych próbkach jak również wzmożony popyt na węgiel energetyczny, spółka postanawia odstąpić od ww. założenia celem maksymalizacji produkcji jej podstawowego produktu. Odstąpienie od selektywnego wybierania węgla w złożu, pozwoli na zwiększenie potencjalnych możliwości produkcyjnych po roku 2026 o ok. 10% w stosunku do średnich wielkości przedstawionych w obowiązującej strategii" – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie spółka podała, że prowadzi prace nad kompleksową aktualizacją strategii, w ramach której rewizji podlegać mogą również inne jej elementy takie, jak baza zasobowa, plany rozwojowe a także inicjatywy strategiczne w tym obejmujące poszukiwanie możliwości inwestycyjnych spoza core buisness.

LW Bogdanka na koniec 2021 r. miała 23,1% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 29,2% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 2,37 mld zł w 2021 r.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu