Koszt klimatyczny rosyjskiej inwazji na Ukrainę w scenariuszu umiarkowanym wyniesie 212,7 mln t ekwiwalentu CO2, według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Oznacza to 6% ekwiwalentu wszystkich emisji gazów cieplarnianych Unii Europejskiej w 2022 r. i 53% bezpośredniej rocznej emisji CO2 Polski. W tym samym scenariuszu koszt klimatyczny inwazji może wynieść 16,6 mld euro.
Zielona odbudowa Ukrainy pozwoliłaby uniknąć nawet 115 mln t emisji ekw. CO2 i ograniczyć koszty klimatyczne o 8,9 mld euro. Zielona odbudowa będzie konieczna również ze względu na to, że 4000 MW odnawialnych źródeł energii, czyli 24% ukraińskich mocy zainstalowanych OZE, mogło zostać uszkodzonych i zniszczonych, wynika z raportu PIE "Koszty klimatyczne rosyjskiej inwazji".
"Szacujemy, zależnie od scenariusza, że całkowita wielkość emisji gazów cieplarnianych spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę w okresie luty-wrzesień 2022 r. mogła wynieść 98,1 mln t ekwiwalentu CO2 w scenariuszu minimalnych emisji, 212,7 mln t w umiarkowanym i aż 326,9 mln t w scenariuszu maksymalnych emisji. Koszty klimatyczne wojny szacujemy w związku z tym na 6,5-25,5 mld euro, co przekłada się na 10-19% PKB Ukrainy" – powiedział analityk z zespołu klimatu i energii w PIE Kamil Lipiński, cytowany w komunikacie.
"Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała znaczne szkody środowiskowe i klimatyczne, których nadrobienie będzie wymagało wielu lat pracy wspólnoty międzynarodowej. Działania o wąsko rozumianym charakterze militarnym to jedynie około 0,5% całkowitych kosztów klimatycznych, na które składają się m.in. emisje z pożarów terenów leśnych i zabudowanych, wymuszone wojną migracje, niszczenie infrastruktury energetycznej, koszty odbudowy i przerwanej zielonej transformacji Ukrainy. Najistotniejsze będą koszty klimatyczne związane z odbudową Ukrainy po wojnie, przerwaniem zielonej transformacji i wojennymi migracjami" – dodał.
Skutkiem rosyjskiej inwazji było zniszczenie infrastruktury o wartości szacowanej przez Instytut Kijowskiej Szkoły Ekonomii na co najmniej 95,4 mld euro. Straty spowodowane utrudnieniami w jej funkcjonowaniu wyniosły dodatkowe 126,7 mld euro. Minimalne koszty odbudowy infrastruktury wynoszą 235 mld euro. Wyliczenia te dotyczą głównych obszarów życia społeczno-gospodarczego, dla których infrastruktura pełni kluczową rolę: mieszkalnictwa, transportu, przemysłu, energetyki, rolnictwa czy usług publicznych. Jednak najwięcej (69,9 mld euro) mogą wynieść koszty rozminowywania terenów okupowanych przez wojska rosyjskie, wskazano w informacji.
(ISBnews)