Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Prezes PGE: Połączenie w przyszłości PGE, Taurona, Enei bez węgla to 'bardzo dobry pomysł’

Prezes PGE: Połączenie w przyszłości PGE, Taurona, Enei bez węgla to 'bardzo dobry pomysł’

Połączenie w przyszłości, po wydzieleniu aktywów węglowych, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Taurona Polskiej Energii i Enei to "bardzo dobry pomysł", ocenia prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

"Uważam, że nie jest to zły pomysł, aby w konsekwencji kiedyś powstała firma, która połączy te wszystkie obszary działalności – czyli dystrybucję, OZE i ciepłownictwo – i powstanie jedna duża firma. Uważam, że to jest bardzo dobry pomysł, taki naturalny. Oczywiście, on musiałby zyskać akceptację rządu, a także strony społecznej" – powiedział Dąbrowski w rozmowie z radiową Jedynką.

"To kwestia naturalna w przyszłości, aby te firmy po prostu ze sobą ściśle współpracowały" – dodał.

Przypomniał, że obecnie rząd prowadzi projekt transformacji polskiej energetyki i buduje Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

"My jako grupy energetyczne, czyli PGE, Enea i Tauron przekażemy wszystkie źródła węglowe do tej nowej spółki, która ma powstać na koniec I kw. 2023 r. I wtedy w naszych spółkach zostanie tylko – i aż – dystrybucja, OZE, także ciepłownictwo. I w tym obszarze będziemy prowadzili swoją działalność, będziemy też inwestowali w OZE. Wydzielenie aktywów węglowych pozwoli nam na pozyskanie większego finansowania, bo dzisiaj wszystkie instytucje finansujące z całego świata, nawet polskie, generalnie nie chcą nawet pożyczać na inwestycje firmom, które mają w swoim portfolio źródła oparte na węglu. Jest to nam potrzebne do tego, aby móc się głębiej zadłużyć, aby budować OZE, aby budować bezpieczeństwo energetyczne Polski w przyszłości" – tłumaczył prezes.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu