Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Rząd chce, aby budowa elektrowni szczytowo-pompowych była inwestycją celu publicznego

Rząd chce, aby budowa elektrowni szczytowo-pompowych była inwestycją celu publicznego

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących, zgodnie z którym budowa takich elektrowni ma być inwestycją celu publicznego, trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Obecnie obowiązującym stanie prawnym i zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą sądów administracyjnych elektrownia szczytowo-pompowa nie stanowi inwestycji celu publicznego, proponuje się określić wprost w przepisach ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych, że inwestycja w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej jest inwestycją celu publicznego w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami" – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ujmuje wszystkie regulacje z obszaru planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, ochrony przyrody i in. Przesądza też, że dla inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej wydaje się kompleksową decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej , łączącą w sobie aspekty decyzji lokalizacyjnej, podziałowej i wywłaszczeniowej.

W planowanej regulacji określone mają zostać także warunki korzystania z cudzych nieruchomości przed rozpoczęciem inwestycji na potrzeby wykonania czynności niezbędnych dla uzyskania decyzji administracyjnych (przeprowadzenie pomiarów, badań lub innych prac niezbędnych do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub do sporządzenia wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji.

Realizacja inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej (w szczególności budowa) wymaga przeprowadzenia wieloetapowego procesu inwestycyjnego, którego elementem jest pozyskanie m.in. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgód wodnoprawnych, pozwolenia na budowę, itd.

Dlatego w projekcie zaproponowano usprawnienie procesu inwestycyjnego poprzez:

– skrócenie terminów wydawania decyzji administracyjnych w stosunku do terminów obowiązujących;

– wprowadzenie kar pieniężnych nakładanych na organy właściwe do wydania decyzji w razie przekroczenia tych terminów;

– nadanie rygorów natychmiastowej wykonalności decyzjom wydawanym w procesie inwestycyjnym na podstawie ustawy;

– skrócenie terminów rozpatrywania przez sądy administracyjne środków zaskarżenia od decyzji wydawanych na podstawie ustawy;

– uniezależnienie wydania pozwolenia wodnoprawnego od uprzedniego uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji (tak by procesy te mogły toczyć się niezależnie).

W projekcie zaproponowano wprowadzenie instytucji inwestycji towarzyszącej, ma to pozwolić na zsynchronizowanie procesów inwestycyjnych.

Jak wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR), prognozowany skutek ustawy związany z intensyfikacją inwestycji wpłynie pozytywnie na sferę finansów publicznych i zwiększenie wpływów podatkowych (CIT, PIT, VAT, podatek akcyzowy), danin publicznych (składki ZUS) i podatków lokalnych (podatek od nieruchomości).

Dokładna wartość w ujęciu pieniężnym wpływu projektu ustawy na sferę finansów publicznych jest trudna do oszacowania, gdyż skala inwestycji w elektrownię szczytowo-pompową nie jest znana. Dodatkowo, dostarczanie energii elektrycznej przez elektrownie szczytowo-pompowe do KSE cechuje znaczny stopień nieprzewidywalności, gdyż następuje to w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej lub w razie nadprodukcji tej energii z OZE (elektrownia szczytowo-pompowa jako źródło interwencyjne), wskazano także.

(ISBnews)