Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Morawiecki: Uzgadniamy wejście kapitałowe, a także dłużne USA w projekt el. jądrowej

Morawiecki: Uzgadniamy wejście kapitałowe, a także dłużne USA w projekt el. jądrowej

Trwają uzgodnienia wejścia kapitałowego, a także wejścia dłużnego strony amerykańskiej w projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, uzgadniane jest również wejście wielu funduszy inwestycyjnych, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że finansowanie tak dużych projektów odbywa się z wielu źródeł.

Koszt budowy elektrowni szacowany jest na 20 mld USD.

"Finansowanie tak dużych projektów trzeba konstruować na zasadzie wielopłaszczyznowej, pochodzącej z wielu źródeł. Rzadko się tak zdarza, że tylko jeden podmiot jest w stanie sfinansować tak ogromne przedsięwzięcie" – powiedział Morawiecki podczas wizyty w Berlinie.

Poinformował, że polski rząd otrzymał propozycję wejścia kapitałowego strony amerykańskiej.  

 "Wejście kapitałowe [to jest to] na którym nam najbardziej zależy. Ale oprócz tego […] mamy długą kolejkę chętnych do finansowania tej inwestycji, więc nie ma we mnie obaw, że będzie jakiś problem ze sfinansowaniem tej inwestycji" – podkreślił premier.

"Wejście kapitałowe, wejście dłużne ze strony amerykańskiej, a także wejście wielu funduszy inwestycyjnych jest już uzgadniane" – dodał.

Przypomniał, że "pierwsze duże pieniądze" będą angażowane dopiero w momencie rozpoczęcia inwestycji, co – zgodnie z harmonogramem – miałoby nastąpić w 2026 r.

Wczoraj rząd podjął uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej, dokonując wyboru technologii amerykańskiej dla budowy pierwszej z nich. Orientacyjne koszty to do ok. 20 mld USD.

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony ma zostać pierwszy blok elektrowni jądrowej.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu