Rząd podjął uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej, dokonując wyboru technologii amerykańskiej dla budowy pierwszej z nich, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Orientacyjne koszty to "do ok. 20 mld USD".
"Podjęliśmy decyzję o posadowieniu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej […] Chciałbym zakomunikować z duża satysfakcją, że po 4-5 latach intensywnej pracy […] zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakłada budowę od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+, w tym oddanie pierwszego bloku jądrowego w Polsce do 2033 r.
Uchwała RM dotyczy akceptacji raportu koncepcyjno-wykonawczego przygotowanego na podstawie umowy między Polską a USA w sprawie rozwoju programu energetyki jądrowej, podpisanej w 2020 r.
Uchwała wskazuje wybór technologii Westinghouse AP1000 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych.
W uchwale wskazano konieczność przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej bez wskazania na tym etapie technologii.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że lokalizacja elektrowni to okolice Choczewa i Żarnowca. Jako preferowana lokalizacja wskazane jest Lubiatowo-Kopalino, jednak dokładna lokalizacja będzie znajdowała się w decyzji środowiskowej.
Kolejnym etapem działań ma być umowa przyłączeniowa i pozwolenie na budowę.
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony ma zostać pierwszy blok elektrowni jądrowej.
(ISBnews)