Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Moskwa: Decyzja ws. wyboru partnera dla elektrowni jądrowej w listopadzie

Moskwa: Decyzja ws. wyboru partnera dla elektrowni jądrowej w listopadzie

Decyzja w sprawie wyboru partnera strategicznego dla elektrowni jądrowej zapadnie do końca listopada, uważa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zapowiedziała, że rząd jest coraz "coraz bliżej podjęcia decyzji".

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował wczoraj, że "wiele wskazuje", iż partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie amerykański Westinghouse.

"Do końca roku w programie jądrowym mamy wybór technologii i to nam pozwoli być w tym harmonogramie, żeby w 2026 rozpocząć budowę, natomiast ja jestem przekonana że listopad to będzie ten czas, gdzie ta decyzja będzie podjęta" – powiedziała Moskwa w Radiu Plus.

Minister zapowiedziała, że rząd jest coraz bliżej podjęcia tej decyzji, ale zastrzegła że jest to decyzja całego rządu.

"Jesteśmy coraz bliżej tej decyzji, strona amerykańska dostarczyła dobrą ofertę, ale oczywiście jest to decyzja całego rządu" – podkreśliła Moskwa.

Jednocześnie – jak przypomniała – trwają prace nad lokalizacją drugiej elektrowni.

"Jestem za tym, żeby elektrownia była szybko i na pewno musimy szybko wybrać technologię, tak żeby rozpocząć projektowanie, bo dokumenty na decyzję środowiskową są złożone. Pracujemy nad drugą lokalizacją. Ta decyzja na pierwszą lokalizację  jest dla nas priorytetem, ale oczywiście [też ] decyzja, gdzie będzie druga elektrownia – to w 2023 będziemy wiedzieć […]- tak, żeby też do tej drugiej lokalizacji dobrać partnera, technologię i uruchomić wszystkie procesy" – dodała minister.

Pytana czy oferta amerykańska jest najlepsza powiedziała: "Rząd podejmie tę decyzję, to jest jego kompetencja".

"Ja znam wszystkie te trzy oferty, bo wpłynęły do naszego resortu. Z Amerykanami pracowaliśmy 18 miesięcy wspólnie nad dokumentacją środowiskową, nad przygotowaniem modelu środowiskowego, inny model współpracy niż z pozostałymi partnerami. Dużo zaangażowania strony amerykańskiej" – podkreśliła Moskwa.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wczoraj, że wiele wskazuje, że partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie amerykański Westinghouse. Dodał, że rząd szuka też możliwości współpracy z partnerami z Korei Południowej – prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania równoległego projektu.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu