Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Sundragon rozpocznie remonty silników do ukraińskich czołgów w tym roku

Sundragon rozpocznie remonty silników do ukraińskich czołgów w tym roku

Sundragon rozpocznie jeszcze w tym roku naprawę pierwszych silników do ukraińskich czołgów, poinformował ISBnews prezes spółki Szymon Klimaszyk.

"Prace powinny rozpocząć się na przełomie roku i od stycznia ruszamy dynamicznie z naprawami pierwszej partii 40 silników UTD-20 wykorzystywanych przez ukraińskie wojska. Są szanse na rozszerzenie tej współpracy" – powiedział Klimaszyk w rozmowie z ISBnews. To zlecenie o szacunkowej wartości ok. 600 tys. euro.

Równocześnie trwa obsługa zleceń pozyskanych na rzecz Wojska Polskiego. Chodzi m.in. o naprawy silników typu W46.6., W55 oraz UTD-20 – te ostatnie do bojowych wozów piechoty BWP-1. Za te prace odpowiada spółka córka RSY, która w całości należy do Sundragona.

"Z uwagi na obowiązujące klauzule tajności nie możemy udzielać zbyt dużo informacji. Na pewno udział przychodów z sektora wojskowego u nas rośnie, a cały segment wojskowy powinien być w tym roku rentowny" – powiedział prezes.

Dodał, że na rynku widać wzrost zainteresowania naprawami silników do pojazdów wojskowych, np. do czołgów T72 i PT91 Twardy czy samojezdnych wyrzutni rakiet OSA oraz KUBA.

"W 2023 rok wchodzimy ze sporym portfelem zleceń i co najważniejsze, prace będą realizowane już od stycznia" – wskazał Klimaszyk.

Jednocześnie Sundragon wciąż analizuje możliwość inwestycji w spółkę posiadającą innowacyjną technologię budowy i uzyskiwania siły nośnej w bezzałogowych statkach powietrznych (BSP, drony – niewykrywalnych przez radary, podwójnego zastosowania, która została sprawdzona w warunkach laboratoryjnych oraz otwartej przestrzeni).

Głównym obszarem Grupy Sundragon pozostaje obszar energetyki słonecznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Motorem tych działań pozostaje rentowna firma K500, gdzie Sundragon posiada 51% udziałów. W I półroczu br. K500 wypracował 1,7 mln zł zysku netto przy 14,4 mln zł sprzedaży.

"Segment OZE rozwija się dynamicznie. Widzimy również duży potencjał na zewnętrznych rynkach na Litwie, Łotwie czy Estonii" – wyjaśnił prezes.

W ofercie pojawiają się również nowe produkty jak np. tzw. carporty pozwalające na obsłużenie elektrycznych stacji ładowania pojazdów.

Sundragon działa w branży odnawialnych źródeł energii. Równocześnie poprzez zależną firmę – RSY pracuje dla podmiotów z branży wojskowej i kolejowej. Sundragon jest notowany na rynku NewConnect.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu