Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MAP: Spółki SP sprowadziły 6 mln ton węgla do VII, dalsze 7 mln ton zakontraktowane do XII

MAP: Spółki SP sprowadziły 6 mln ton węgla do VII, dalsze 7 mln ton zakontraktowane do XII

nbsp;Od czasu wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel w połowie kwietnia br. spółki Skarbu Państwa zakontraktowały i sprowadziły do Polski 6 mln ton węgla do lipca br., kolejne 7 mln ma zostać sprowadzonych do końca roku, poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Jednocześnie po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego w lipcu br. sprowadzono dodatkowe 3 mln ton węgla.

"Jeśli chodzi o węgiel, który importujemy od czasu wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel – spółki Skarbu Państwa do lipca tego roku od wprowadzenia embarga zakontraktowały i sprowadziły niecałe 6 mln ton węgla, który trafił zarówno do energetyki" – powiedział Rabenda w Sejmie podczas debaty nad projektem ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

"Do końca roku sprowadzimy, mamy zakontraktowane kolejne 7 mln ton węgla, który zostanie odsiany i przekierowany do gospodarstw domowych, do zakładów rolniczych, do biznesu, do ciepłownictwa" – dodał.

Wiceminister przypomniał także, że po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który nakazał spółkom SP sprowadzenie dodatkowych ilości, sprowadzono kolejne 3 mln ton.

"To jest ok. 16-17 mln ton węgla, który my zaimportowaliśmy do Polski po wprowadzeniu embarga" – stwierdził Rabenda.

Zwrócił uwagę, że do sprzedaży trafia także węgiel z polskich kopalń.

"3 mln ton węgla z polskich kopalni trafiło już do gospodarstw domowych, do końca roku trafi kolejny 1 mln ton, do końca sezonu będzie to ok. 5 mln ton węgla" – powiedział wiceminister.

"Przy zapotrzebowaniu gospodarstw domowych, które szacujemy na ok. 8 mln ton, szacujemy, że ok. 50% węgla potrzebnego trafiło już do gospodarstw domowych" – podsumował.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu