Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący nowego rozporządzenia w sprawie sytuacji nadzwyczajnej, którego celem jest rozwiązanie problemu wysokich cen gazu w UE i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw tej zimy. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki wspólnym zakupom gazu, mechanizmom ograniczania cen na giełdzie gazu TTF, nowym środkom dotyczącym przejrzystego wykorzystania infrastruktury i solidarności między państwami członkowskimi oraz ciągłym wysiłkom na rzecz zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, podała Komisja.
"Wojna Rosji z Ukrainą ma poważne konsekwencje dla światowych i europejskich rynków energii. Działamy w jedności i dobrze przygotowaliśmy się do nadchodzącej zimy, napełniając nasze magazyny gazu, oszczędzając energię i znajdując nowych dostawców. Teraz możemy z większym bezpieczeństwem stawić czoła nadmiernym i zmiennym cenom. Wprowadzimy tymczasowy mechanizm ograniczający nadmierne ceny tej zimy, a jednocześnie opracujemy nowy benchmark, aby handel LNG odbywał się po bardziej sprawiedliwej cenie" – powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.
UE poczyniła znaczne postępy w napełnianiu swoich magazynów gazu na tegoroczną zimę, osiągając na dzień dzisiejszy ponad 92% napełnienia, podkreśliła Komisja.
"Zapewniamy narzędzia prawne do wspólnych zakupów gazu w UE, gwarantujemy solidarność w zakresie bezpieczeństwa dostaw dla wszystkich państw członkowskich i prowadzimy negocjacje z naszymi niezawodnymi dostawcami gazu w celu zabezpieczenia gazu po przystępnych cenach. Musimy jednak również przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii i infrastrukturę. Większe i szybsze inwestycje w transformację czystej energii to nasza strukturalna odpowiedź na ten kryzys energetyczny" – dodała szefowa KE.
Komisja zaproponowała następujące rozwiązania:
* Agregację popytu w UE i wspólne zakupy gazu w celu wynegocjowania lepszych cen i zmniejszenia ryzyka prześcigania się państw członkowskich na rynku globalnym, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw w całej UE;
* Przyspieszenie prac nad stworzeniem nowego benchmarku cenowego dla LNG do marca 2023 r.; a w perspektywie krótkoterminowej zaproponowanie mechanizmu korekty cen w celu ustanowienia dynamicznego limitu cenowego dla transakcji na giełdzie gazu TTF oraz tymczasowego "kołnierza" lub "pasma", aby zapobiec ekstremalnym skokom cen na rynkach instrumentów pochodnych;
* Domyślne zasady solidarności między państwami członkowskimi w przypadku niedoborów dostaw, rozszerzające obowiązek solidarności na państwa członkowskie nieposiadające bezpośredniego połączenia z gazociągami, tak aby objąć nim również państwa posiadające instalacje LNG; oraz propozycja stworzenia mechanizmu przydziału gazu dla państw członkowskich dotkniętych regionalną lub unijną sytuacją kryzysową w zakresie dostaw gazu.
"Rozporządzenie zawiera również przepisy mające na celu zwiększenie przejrzystości planowanych i zawartych zakupów dostaw gazu, aby ocenić, czy spełnione są cele bezpieczeństwa dostaw i solidarności energetycznej. Komisja powinna być informowana przed zawarciem jakiegokolwiek zakupu gazu lub protokołu ustaleń powyżej wolumenu 5 TWh (nieco ponad 500 mln m3) i może wydać zalecenie w przypadku potencjalnie negatywnego wpływu na funkcjonowanie wspólnych zakupów, rynku wewnętrznego, bezpieczeństwa dostaw lub solidarności energetycznej" – wskazano w komunikacie.
"W połączeniu z już uzgodnionymi środkami dotyczącymi ograniczenia popytu na gaz i energię elektryczną, magazynowania gazu oraz redystrybucji nadwyżek zysków sektora energetycznego, te nowe kroki zwiększą stabilność na europejskich rynkach gazu tej zimy i później. Środki te pomogą również w dalszym łagodzeniu presji cenowej odczuwanej przez obywateli i przemysł europejski, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo dostaw i funkcjonowanie rynku wewnętrznego" – podsumowano.
Komisja zapowiedziała, że będzie kontynuować prace w innych obszarach, w tym w zakresie przeglądu tymczasowych ram kryzysowych w zakresie pomocy państwa, który ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu, oraz dalszych prac nad sposobami ograniczenia wpływu wysokich cen gazu na ceny energii elektrycznej.
(ISBnews)