Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. UOKiK podejrzewa zmowę przetargową przy dostawach gazomierzy dla PSG

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową przy dostawach gazomierzy dla PSG

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy przetargowej przy dostawie gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Pracownicy urzędu przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorców z branży gazowniczej, podał Urząd.

"Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w toku którego dokonaliśmy przeszukań w siedzibach spółek. Zamówienia na dostawę gazomierzy są organizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa cyklicznie, a ich przedmiotem są dostawy przyrządów wykorzystywanych powszechnie m.in. w gospodarstwach domowych. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy" – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Pracownicy UOKiK w asyście Policji, po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub dystrybucją gazomierzy miechowych. Z informacji Urzędu wynika, że przedsiębiorcy uczestniczący w przetargach organizowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa, mogli zawrzeć antykonkurencyjne porozumienie. Zmowa przetargowa mogła w tym przypadku obejmować postępowania o udzielanie zamówień publicznych na dostawę gazomierzy miechowych, przeprowadzonych po 1 stycznia 2017 r. Łączna kwota przeznaczona przez Polską Spółkę Gazownictwa na sfinansowanie tych zamówień wynosi ok. 690 mln zł.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10% obrotu przedsiębiorcy, podano także.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu