Zainteresowanie Polaków zakupem energii z elektrowni atomowych w ciągu ostatnich 2 lat, ponad dwukrotnie wzrosło – zakup takiej energii rozważyłoby 22% badanych, podczas gdy w czerwcu 2020 r. ten wskaźnik wynosił 10%, wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu przez Centrum im. A. Smitha.
"Rosyjska wojna na Ukrainie i zagrożenia energetyczne zmieniły znacząco postrzeganie energii atomowej. Mamy świadomość, że atom jest sposobem na znaczące zwiększenie niezależności energetycznej i to znacznie zwiększyło poparcie dla niego. Jest to doskonały moment na wiarygodną aktywizację działań związanych z polską elektrownią atomową. Zadziewającym jest fakt, że polski rząd nie podejmuje znaczących kroków w kierunku rozwoju energii z fotowoltaiki i wiatraków, co jest bardzo oczekiwanym kierunkiem i źródłem energii, którego życzyłoby sobie aż 61% Polaków. Badanie pokazało, że energia z utylizacji i spalania odpadów nie jest znaną i dobrze kojarzoną formą pozyskania energii i jest to duży obszar do edukacji społecznej" – powiedziała ekspert Centrum im. Adama Smitha Anna Gołębicka, cytowana w komunikacie poświęconym badaniu.
W porównaniu do poprzedniego badania liczba osób, które gdyby mogły wybierać energię elektryczną z dowolnego źródła, to wybrałyby energię pochodzącą z fotowoltaiki i wiatraków, spadła o 6 pkt proc. do 55%. Jednocześnie o 4 pkt proc. do 9% wzrosła liczba osób, które wybrałyby energię z węgla kamiennego. Zainteresowanie energią ze spalania i utylizacji odpadów spadło o 1 pkt proc. do 12%, a energią z innych odnawialnych źródeł spadło o 9 pkt proc. do 2%.
Porównanie dotyczy dwóch okresów to jest 14-17 sierpnia 2020 roku oraz 9-12 września 2022 roku.
"Równorzędną do inflacji sprawą, która jest nieustająco już obecna w życiu obywateli Polski jest energia z jej rosnącymi cenami, przewidywalnością oraz dostępnością, dlatego też spada akceptacja dla energii pochodzącej z fotowoltaiki i wiatraków, a znacząco wzrasta dla pochodzącej z atomu" – skomentował prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.
Badanie przeprowadzone dla Centrum i. Adama Smitha na panelu Ariadna we wrześniu 2022 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1 092 osób w wieku od 18-tu lat wzwyż, gdzie kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
(ISBnews)