Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Moskwa: Potrzebujemy jeszcze 'trochę czasu’ na decyzję dot. wyboru technologii dla atomu

Moskwa: Potrzebujemy jeszcze 'trochę czasu’ na decyzję dot. wyboru technologii dla atomu

nbsp;Rząd potrzebuje jeszcze "trochę czasu" na dodatkowe analizy, by móc podjąć decyzję w sprawie wyboru technologii dla energetyki atomowej, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Polsko-amerykańska umowa zakłada, że decyzja powinna zostać podjęta w ciągu 30 dni (licząc od połowy września).

"Biorąc pod uwagę, że jest to 3 tys. stron dokumentacji, […] każdy członek rządu, który otrzymał tę dokumentację ma czas, żeby się z nią zapoznać, zadać pytania. Do strony amerykańskiej kierujemy takie też pytania – doprecyzowujące, wyjaśniające tak, żeby w najlepszej wiedzy ta decyzja została podjęta" – powiedziała Moskwa podczas konferencji prasowej.

"I, oczywiście, jest ważne, żeby ona została podjęta pilnie, natomiast z drugiej strony, biorąc pod uwagę powagę tej decyzji, ważność tej decyzji i jej skomplikowanie, jeszcze chwilę potrzebujemy na wewnętrzne analizy i na końcowe podjęcie tej decyzji" – dodała.

Minister przypomniała, że harmonogram zakłada, iż wybór technologii powinien nastąpić w tym roku.

Jednakże oczekiwanie na decyzję w tej sprawie nie spowolni żadnych innych procesów, podkreśliła.

"Wszystkie pozostałe procesy toczą się zgodnie z harmonogramem. Chcemy tę decyzję podjąć, ale potrzebujemy jeszcze trochę czasu" – podsumowała Moskwa.

Minister zapowiadała wcześniej, że decyzja w sprawie wyboru technologii do budowy elektrowni jądrowej powinna zapaść w październiku br. W drugiej dekadzie września Stany Zjednoczone złożyły ofertę ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce, zakładającą 6 wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Polski rząd ma także dwie inne propozycje: francuską i koreańską.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu