Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Rząd zajmie się dzisiaj projektami dot. dystrybucji węgla przez samorządy i cen maksym.

Rząd zajmie się dzisiaj projektami dot. dystrybucji węgla przez samorządy i cen maksym.

nbsp;Rząd zajmie się dzisiaj projektami dot. zasady dystrybucji węgla przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wprowadzenia cen maksymalnych na energię dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Posiedzenie rządu ma rozpocząć się w południe.

"Porządek obrad Rady Ministrów:

1. Projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (UD455) wnioskodawca: wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych

2. Projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (UD454) wnioskodawca: minister klimatu i środowiska" – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wcześniej zapowiadano, że projekt zostanie przyjęty wczoraj, w trybie obiegowym.

Jak wynika z zapowiedzi, projekt zakłada, że węgiel dystrybuowany przez samorządy może kosztować maksymalnie do 2 tys. zł brutto za tonę i może być sprzedawany do 2 ton na gospodarstwo, które nie kupiło jeszcze węgla. Projekt ma trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, planowane na przyszły tydzień. Projektowana regulacja miałaby obowiązywać z mocą wsteczną.

Z kolei projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku ustala maksymalną cena energii, ponad limity zużycia dla określonych typów gospodarstw domowych na poziomie 693 zł za 1 MWh, a dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma to być 785 zł/MWh.

Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna miałby zostać nałożony w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych korzystaliby z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2/2,6/3 MWh.

Obowiązek stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi występowałby wówczas, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów byłyby wyższe od ceny maksymalnej.

(ISBnews)