Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Vestas chce być liderem wśród dostawców turbin offshore w Polsce

Vestas chce być liderem wśród dostawców turbin offshore w Polsce

Vestas chce być liderem wśród dostawców turbin offshore w Polsce, podobnie jak jest liderem w segmencie turbin onshore, poinformował prezes Vestas na Europę Północną i Centralną Nils de Baar.

"Vestas chce mieć znaczący udział w dostawach turbin dla morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, chcemy być liderem na tym rynku, podobnie jak jesteśmy liderem w segmencie turbin onshore" – powiedział de Baar dziennikarzom.

Jak dodał, planowana fabryka gondol do turbin wiatrowych, która będzie zlokalizowana pod Szczecinem, będzie miała potencjalną wydajność ok. 400 turbin rocznie, a jej produkcja będzie przeznaczona zarówno na rynek polski, jak i światowy.

PKN Orlen podpisał dzisiaj umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotyczącą dzierżawy na 30 lat 20 ha terenu pod terminal instalacyjny w Świnoujściu. Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas każda, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Zakład zatrudni nawet 700 osób.

Jak podał PKN Orlen, pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych, zlokalizowany w Świnoujściu, rozpocznie pracę w 2025 roku, a fabryka turbin Vestas w Szczecinie zostanie ukończona w 2024 roku. To dwie nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power.

Farma Baltic Power, o mocy do 1,2 GW, zostanie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Zakończenie budowy planowane jest w 2026 roku.

Vestas – z siedzibą w Danii – to firma, która produkuje, instaluje i serwisuje lądowe i morskie turbiny wiatrowe na całym świecie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu