Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Morawiecki:Chcemy, by ceny surowców objętych obniżką VAT były zakotwiczone na poziomie br.

Morawiecki:Chcemy, by ceny surowców objętych obniżką VAT były zakotwiczone na poziomie br.

Rząd chce, by ceny surowców objętych obecnie tarczą antyinflacyjną zostały zakotwiczone na poziomie z tego roku, dlatego przy decydowaniu o ewentualnym przedłużeniu tarczy będzie brał pod uwagę poziom cen z doliczonym hipotetycznie VAT-em i bez niego, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

"Co do VAT-u – nie ma jeszcze decyzji. Chcemy przede wszystkim, żeby te ceny były zakotwiczone na poziomie podobnym do tego roku. W zależności, jak to zostanie ukształtowane wraz z doliczonym hipotetycznie VAT-em lub bez. Wtedy te decyzje będziemy podejmowali" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej w Otwocku.

Obecnie tarcza antyinflacyjna obowiązuje do 31 października br. Na podpis prezydenta oczekuje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która przedłuża regulację do końca br.

Wczoraj wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że rząd będzie podejmował decyzję ws. tarczy na okres kwartału.  Nie przesądzał, jaka to będzie decyzja.

Tarcza antyinflacyjna zakłada obecnie:

– 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze (obniżka z 5%);

– 0% stawki podatku VAT na gaz ziemny (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);

– 5% stawki podatku VAT na energię elektryczną (obniżka z 23%);

– 5% stawki podatku VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);

– 8% stawki podatku VAT na paliwa silnikowe (obniżka z 23%);

– wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw silnikowych;

– 0% stawki podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8%);

– obniżka akcyzy na: energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy – do minimum unijnego.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu