Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PIE: Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego spadła o 25% r/r w okresie I-IX 2022

PIE: Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego spadła o 25% r/r w okresie I-IX 2022

Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego spadła o 25% r/r w okresie styczeń-wrzesień 2022 r., wynika z obliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) na podstawie danych ENTSOE.

"Elektrownie gazowe w Polsce były w br. zastępowane energią wygenerowaną przez panele fotowoltaiczne (wzrost generacji o 101% r/r), elektrownie wiatrowe (wzrost o 39% r/r) oraz elektrownie na węgiel brunatny (wzrost o 6% r/r). Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego spadła w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. o 25% r/r. Całkowita wielkość wytworzonej energii elektrycznej w Polsce wzrosła o 3%, a konsumpcja energii elektrycznej o 0,5%" – czytamy w "Tygodniku Gospodarczym PIE".

Instytut zwrócił uwagę, że w 26 z 27 państw Unii Europejskiej wysokie ceny gazu spowodowały spadek konsumpcji surowca o 11% w I pol. 2022 r.

"Zużycie energii elektrycznej zredukowano jedynie w 18 krajach – w całej UE konsumpcja nieznacznie wzrosła o 0,1%. W związku ze sztywnym popytem na energię elektryczną, niektóre państwa, w tym Francja, rozważają wprowadzenie dodatkowych rozwiązań promujących efektywność energetyczną w sektorach publicznym i prywatnym" – czytamy dalej.

Jak wskazało PIE, powołując się na dane Federalnej Agencji do Spraw Sieci (BNetzA), wysokie koszty skłoniły przemysł w Niemczech do ograniczenia konsumpcji gazu średnio o 233 GWh/d (15%) w tym roku.

"Wysokie ceny są jednak niewystarczającą zachętą do ograniczenia konsumpcji do poziomu, który zagwarantowałby pełne bezpieczeństwo energetyczne zimą. BNetzA wskazuje na potrzebę wprowadzania dodatkowych ograniczeń" – podsumował Instytut.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu