Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Szefernaker z MSWiA: Rząd przyjmie wkrótce projekty dot. cen energii i dystrybucji węgla

Szefernaker z MSWiA: Rząd przyjmie wkrótce projekty dot. cen energii i dystrybucji węgla

Rząd przyjmie w najbliższych dniach projekty ustaw wprowadzających cenę maksymalną energii dla podmiotów wrażliwych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych powyżej określonych wcześniej limitów zużycia, a także dotyczących dystrybucji węgla przez samorządy, zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Poinformował, że dzisiaj oba projekty pozytywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu.

"Komisja pozytywnie zaopiniowała oba projekty: projekt dotyczący cen energii, jak i projekt dotyczący dystrybucji węgla. Strona samorządowa zgłosiła uwagi o charakterze technicznym do ustawy związanej z dystrybucja węgla. Do końca dnia te uwagi zostaną spisane i przekazane Ministerstwu Aktywów Państwowych, rządowi, tak aby móc część z tych uwag technicznych wprowadzić w życie" – powiedział Szefernaker po posiedzeniu Komisji.

"Jeżeli chodzi o ustawę dotyczącą cen energii, ona również została pozytywnie zaopiniowana. […] Co do zasady jeżeli chodzi o rozwiązania zawarte w ustawie przestawionej przez Ministerstwo Klimatu również została pozytywnie zaopiniowana" – dodał.

Poinformował, że uwagi samorządów do projektu mają zostać przekazane stronie rządowej dzisiaj do końca dnia.

"W najbliższych dniach rząd ostatecznie przyjmie oba projektu ustaw, tak aby w przyszłym tygodniu one mogły stanąć na posiedzeniu Sejmu, bo to są sprawy dzisiaj pilnej wagi" – dodał.

Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest na 20 października br.

Projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, nad którym pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada wprowadzenie maksymalnej ceny energii dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw na poziomie 785 zł/MWh, a dla gospodarstw domowych ponad limity zużycia – 693 zł za 1 MWh.

Natomiast Ministerstwo Aktywów Państwowych – jak wynika z wypowiedzi wiceministra – pracuje nad projektem ustawy, która ma przygotować ramy prawne do współpracy z samorządami, gotowymi dystrybuować i sprzedawać węgiel mieszkańcom. 

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu