Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Strategia Apatora uwzględnia nowe rozwiązania w zakresie m.in. elektromobilności i OZE

Strategia Apatora uwzględnia nowe rozwiązania w zakresie m.in. elektromobilności i OZE

Strategia Grupy Apator w perspektywie do 2025 r. przewiduje utrzymanie silnej pozycji europejskiego dostawcy inteligentnych urządzeń pomiarowych oraz rozwiązań do zarządzania sieciami dystrybucji, podała spółka. Jednocześnie Apator planuje rozwój nowego portfolio rozwiązań dla obszaru energetyki rozproszonej, elektromobilności i OZE, jak również w segmencie gazu oraz zarządzania zużyciem wody.

"Strategia Grupy Apator w perspektywie do 2025 roku jest odpowiedzią na nowe uwarunkowania i wyzwania makroekonomiczne związane m.in. z kryzysem energetycznym, a także wynikające z nich szanse dla grupy. Grupa chce utrzymać silną pozycję europejskiego dostawcy inteligentnych urządzeń pomiarowych oraz rozwiązań do zarządzania sieciami dystrybucji energii, wody i ciepła oraz gazu. Jednocześnie portfolio rozwiązań zostanie poszerzone o kolejne propozycje pozwalające oszczędzać energię i zasoby naturalne, skierowane zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych grup klientów" – czytamy w komunikacie.

Zaktualizowana strategia opiera się na dotychczasowym fundamencie Grupy Apator zbudowanym na bazie wysokich kompetencji inżynierskich, dzięki którym Apator dostarcza zaawansowane rozwiązania techniczne z obszaru zarządzania kluczowymi mediami dla klientów z sektora utilities a teraz poszerza ofertę o nowych klientów, podkreślono.

"Plan strategiczny dla Grupy Apator do roku 2025 powstawał w bardzo nietypowym i pełnym turbulencji, a więc niełatwym dla gospodarki, okresie. Z jednej strony jest to makrootoczenie charakteryzujące się trudnościami, z jakimi biznes nie musiał się mierzyć jeszcze trzy, dziesięć czy dwadzieścia lat temu, z drugiej strony postępujące trendy stwarzają dla nas nowe szanse rynkowe, a także pozwalają umocnić się w dotychczasowych obszarach" – powiedział prezes Arkadiusz Chmielewski, cytowany w komunikacie.

"Widzimy atrakcyjne źródła przychodów w naszych tradycyjnych obszarach biznesowych. Już uczestniczymy w roll-out'ach liczników smart w Polsce i jesteśmy przygotowani na kolejne zamówienia, zamierzamy też zwiększać skalę sprzedaży naszych innowacyjnych wodomierzy ultradźwiękowych. Będziemy szerzej wykorzystywać moce produkcyjne w produkcji kontraktowej, dzięki czemu dotrzemy do zupełnie nowych klientów i regionów geograficznych. Do fazy realizacji wkracza także nasz największy w historii kontrakt na dostawę gazomierzy własnej konstrukcji na rynek belgijski" – dodał prezes.

Dotychczasowa oferta grupy w zakresie pomiaru i zarządzania mediami jest obecnie rozwijana z myślą o szerszej grupie odbiorców obejmujących przemysł, małych i średnich przedsiębiorców, gminy i miasta oraz indywidualnych klientów. Łączy ich wspólny cel: odpowiedzialność za planetę, świadomość kurczących się zasobów naturalnych, potrzeba poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego, oszczędnego gospodarowania wszystkimi mediami, podkreślono w komunikacie.

"Nasza strategia doskonale wpisuje się w unijne polityki i plany działania nakierowane na zwiększenie niezależności energetycznej i zapewnienie większej elastyczności w dostępie do energii dla wszystkich Europejczyków, w tym europejski projekt REPowerEU. Unijna gospodarka ma być zrównoważona, a to oznacza większy nacisk na efektywność energetyczną oraz dalszy rozwój infrastruktury OZE" – wskazał Chmielewski.

W obliczu rosnących wyzwań związanych z kryzysem energetycznym, postępującymi zmianami klimatu oraz koniecznością przyśpieszenia procesu transformacji energetycznej Grupa Apator identyfikuje następujące szanse strategiczne dla rozwoju biznesu:

Kontynuacja rozwoju organicznego w zakresie:

− smart meteringu (inteligentne liczniki energii elektrycznej, gazu, wody i ciepła),

− technologii ultradźwiękowych w obszarze pomiaru wody,

− specjalistycznej aparatury łączeniowej, usług i produktów w zakresie automatyki i telemechaniki dla dotychczasowych klientów (głównie utilities),

− systemów do zarządzania mediami, zasobami i procesami dla szerszej grupy klientów biznesowych, również spoza sektora energetycznego.

Rozwój nowego portfolio rozwiązań dla obszaru energetyki rozproszonej, elektromobilności i OZE, m.in.:

− magazynów energii,

− stacji ładowania EV,

− rozwiązań Grid Edge: systemów, liczników nowej generacji i kontrolerów wspierających autokonsumpcję energii oraz zarządzanie efektywnością energetyczną, również dla klientów indywidualnych.

Nowe obszary działalności w segmencie Gazu powiązane z segmentem Energii Elektrycznej obejmujące rozwiązania dla hybrydowych domów w zakresie efektywnego ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji.

Rozwój kompleksowej oferty rozwiązań do zarządzania zużyciem i oszczędzania wody, m.in.:

− budowa sieci odczytowych i świadczenie usług zdalnego odczytu w oparciu o szerokie spektrum technologii komunikacyjnych,

− usług billingowe,

− systemy zdalnej lokalizacji wycieków oraz autonomicznie działające systemy ograniczania strat wody, wymieniono w informacji.

Grupa Apator specjalizuje się w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 940,3 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu