MKiŚ opublikowało raport z konsultacji społecznych projektu zmiany ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Przypominamy, że to druga wersja projektu, pojawiła się wiosną tego roku. Po wielu miesiącach ministerstwo odniosło się do zgłoszonych w konsultacjach uwag. Z opublikowanych informacji wynika, że zamierza uwzględnić propozycję zgłoszoną przez Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie i PGE i do listy wspieranych przedsięwzięć dopisać konwencjonalne (węglowe) elektrownie. Propozycja dotyczy :
- poprawy efektywności energetycznej i sprawności wytwarzania, skutkującej ograniczeniem emisji CO2 istniejących bloków energetycznych/jednostek konwencjonalnych;
- zwiększania elastyczności pracy oraz obniżania minimów technicznych istniejących bloków energetycznych/jednostek konwencjonalnych, celem zwiększenia niezawodności i stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego oraz wykorzystania synergii wynikających ze współpracy OZE i jednostek konwencjonalnych;
- konwersji istniejących bloków energetycznych/jednostek konwencjonalnych na jednostki wielopaliwowe;
- zgazowywania węgla.
Jednocześnie projekt zakłada, że z FTE nie dofinansowuje się przedsięwzięć związanych z wytwarzaniem energii przy wykorzystaniu stałych paliw kopalnych, z zastrzeżeniem paliw do energetyki jądrowej.
Od SMR-ów po pompy ciepła
Po zmianach lista wspieranych z FTE przedsięwzięć wydłużyłaby się do 18 punktów. Listę otwiera energetyka jądrowa, która – co zostanie dopisane – może zostać wykorzystana w elektroenergetyce, ciepłownictwie i przemyśle. Doprecyzowany ma być zakres wspierania systemów ciepłowniczych. Według propozycji wspierane ma być „wytwarzanie ciepła, chłodu, kogeneracji, poligeneracji, budowy, rozbudowy i modernizacji systemów publicznych sieci ciepłowniczych lub chłodniczych oraz infrastruktury związanej z dostarczaniem ciepła lub chłodu systemowego oraz rozwoju systemów monitorowania i zarządzania publicznymi sieciami ciepłowniczymi lub chłodniczymi mających na celu osiągnięcie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego”. MKiŚ doprecyzuje też wspieranie spalarni odpadów, wodoru, biometanu, ciepła odpadowego i przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem dwutlenkiem węgla. Planuje też na liście uwzględnić pompy ciepła wykorzystywane w systemach ciepłowniczych i indywidualnie.
Czytaj także: Targi o Fundusz Transformacji Energetyki
Wiele uwag dotyczyło braku konsultacji decyzji rady FTE ze stroną społeczną. MKiS zapewnia, że projekt zostanie uzupełniony o zapisy wskazujące na możliwość powoływania przez Przewodniczącego Rady FTE zespołów roboczych, w pracach których będą brali udział przedstawiciele strony społecznej, naukowcy i przedstawiciele poszczególnych branż i sektorów.