Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. OT Logistics pozytywnie patrzy na wyniki kolejnych kwartałów

OT Logistics pozytywnie patrzy na wyniki kolejnych kwartałów

Otoczenie gospodarcze, a zwłaszcza wzrost zapotrzebowania na przeładunki węgla energetycznego, pozwalają OT Logistics pozytywnie patrzeć na wyniki kolejnych kwartałów, poinformował prezes Kamil Jedynak.

"Jesteśmy zadowoleni z wyników I półrocza. Pozytywny wpływ na nie miały czynniki zewnętrzne – wzrost zapotrzebowania na transport morski i przeładunki w portach. Z tej perspektywy pozytywnie możemy patrzeć na wyniki kolejnych kwartałów, którym będzie sprzyjać sytuacja gospodarcza, zwłaszcza w zakresie wzrostu zapotrzebowania na obsługę transportu węgla energetycznego w imporcie" – powiedział Jedynak podczas konferencji prasowej.

"Perspektywy pokazują, że sytuacja rynkowa będzie nam dalej sprzyjała, nie tylko w zakresie importu węgla energetycznego. Przez dwa sezony głównie nim będziemy się zajmowali, głównie w Świnoujściu. Dzięki temu mamy możliwości inwestycji; rozpoczęliśmy je już w Świnoujściu, utwardzamy place. Choć sytuacja jest dynamiczna i pamiętamy, że węgiel może się skończyć i w Świnoujściu przystosowujemy port do tego, by był bardziej uniwersalny. W Gdyni planujemy budowę profesjonalnego terminala zbożowego, jesteśmy w trakcie uruchamiania tego projektu" – dodał prezes.

Spółka szacuje, że jej możliwości przeładunkowe węgla energetycznego wzrosną do ok. 3 mln ton, z czego większość w Świnoujściu, a ok. 0,5-0,6 mln ton w Gdyni.

"W zeszłym roku węgla energetycznego praktycznie wcale nie było w naszych portach. W tym roku od marca obserwujemy wzmożone zainteresowanie i przeznaczamy coraz większe zasoby do obsługi tej strategicznej potrzeby. Jeżeli chodzi o przyszłe lata, szacujemy, że – działając na pełnych obrotach w naszych portach – będziemy w stanie przeładować ok. 3 mln ton samego węgla energetycznego, z czego większość w Świnoujściu. Port w Gdyni do tej pory nie zajmował się węglem, tym bardziej węglem energetycznym, natomiast w związku z potrzebą przystosowujemy jedno z nabrzeży do obsługi mniejszych statków" – wyjaśnił prezes.

Jedynak poinformował też, że do portów OT Logistics będzie prawdopodobnie trafiał węgiel sprowadzany z RPA przez Bumech. Spółki są na etapie "dogrywania szczegółów".

W lipcu Bumech zawarł z OT Logistics umowę o współpracy strategicznej w zakresie importu węgla energetycznego. Na podstawie umowy Bumech wesprze OTL w dokonaniu modernizacji suprastruktury i infrastruktury portowej (do obsługi transportu morskiego i kolejowego). Jak wynikało z komunikatu, Bumech ma zapewnić na ten cel 52 mln zł. We wrześniu Bumech zawarł z południowoafrykańską spółką umowę określającą warunki, na jakich będzie kupował z Republiki Południowej Afryki węgiel energetyczny o określonych parametrach jakościowych.

Grupa OTL to notowana na GPW grupa specjalizująca się w usługach transportowych, spedycyjnych i logistycznych. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 791 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)