Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Konsorcjum Polimexu Mostostal ma umowy z PGE Energia Ciepła dot. agregatów kogeneracyjnych

Konsorcjum Polimexu Mostostal ma umowy z PGE Energia Ciepła dot. agregatów kogeneracyjnych

Konsorcjum Polimexu Mostostal i jego spółki zależnej Polimex Energetyka zawarły z PGE Energia Ciepła umowę na realizację "pod klucz" źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy min. 50 MWe opartego o silniki gazowe oraz źródła ciepłowniczego rezerwowo-szczytowego w PGE EC Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy (umowa EPC) oraz umowę serwisową ww. agregatów kogeneracyjnych (umowa LTSA), podał Polimex Mostostal.

"Przedmiotem umowy EPC jest wykonanie przez wykonawcę projektu, robót budowlano-montażowych oraz innych prac, w celu wybudowania 'pod klucz' elektrociepłowni gazowej opartej o agregaty kogeneracyjne, w tym: silniki gazowe i elektrodowy kocioł wodny, kocioł rezerwowo-szczytowy i wytwornicę pary. Okres realizacji zadania wynosi 30 miesięcy od daty wejścia umowy EPC w życie. Wynagrodzenie za realizację zadania ma charakter ryczałtowy i wynosi 359,3 mln zł netto. Płatność wynagrodzenia EPC będzie następowała w częściach, po zakończeniu poszczególnych etapów przewidzianych harmonogramem zadania" – czytamy w komunikacie.

Przedmiotem umowy LTSA jest realizacja przez wykonawcę usług i dostaw mających na celu zapewnienie prawidłowego działania agregatów kogeneracyjnych elektrociepłowni gazowej, umożliwiających bezpieczną ich eksploatację oraz zapewniających osiąganie przez nie parametrów gwarantowanych. Umowa LTSA wchodzi w życie z dniem przekazania agregatów kogeneracyjnych do eksploatacji i będzie obowiązywała do dnia, w którym nastąpi wcześniejsze z następujących zdarzeń: (i) upływ 10 lat od daty wejścia w życie umowy LTSA albo (ii) przepracowanie przez każdy z agregatów kogeneracyjnych 60 000 motogodzin pracy.

Maksymalne łączne wynagrodzenie z tytułu umowy LTSA wyniesie 23,3 mln euro netto, w tym wynagrodzenie za prace planowe wyniesie 19,4 mln euro netto. Wynagrodzenie LTSA będzie wypłacane w częściach, w formie wynagrodzenia kwartalnego za prace planowe i wynagrodzenia za naprawy nieplanowane niebędące wadą serwisu, wskazano także.

W osobnym komunikacie Polimex Mostostal poinformował, że w związku z realizacją projektu budowy źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe w PGE EC Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy zawarł z INNIO Jenbacher Gmbh & Co OG umowę na dostawę 5 agregatów kogeneracyjnych oraz umowę na serwis ww. agregatów. Przedmiotem pierwszej umowy jest dostawa 5 agregatów kogeneracyjnych, składających się z układu: silnika gazowego tłokowego o mocy 10,52MWe każdy, generatora, turbosprężarki oraz modułu pomocniczego, z wszelkimi powiązanymi z nią pracami, w tym: pracami montażowymi, rozruchem i przeprowadzeniem szkolenia dla obsługi. Przedmiotem drugiej umowy jest świadczenie usług serwisowych celem zapewnienia prawidłowego działania ww. agregatów kogeneracyjnych, umożliwiającego w szczególności ich bezpieczną eksploatację oraz zapewnienie osiągania przez nie parametrów gwarantowanych.

"Wynagrodzenie za wykonanie przez wykonawcę umowy EPC ustalono na kwotę 20 750 000 euro netto, płatne częściami za poszczególne etapy realizacji umowy EPC. […] Wynagrodzenie za wykonanie umowy LTSA ustalono maksymalnie na kwotę 19 620 000 euro netto, na którą składa się kwota 16 350 000 euro netto za prace planowe oraz do 3 270 000 euro netto maksymalnie za naprawy nieplanowe" – zakończono.

Polimex Mostostal jest firmą inżynieryjno-budowlaną, aktywną na rynku od 1945 roku. Wraz ze spółkami tworzącymi GK Polimex, realizuje usługi na zasadach generalnego wykonawstwa dla wielu branż przemysłu, w tym energetyki, chemii, przemysłu rafineryjno-petrochemicznego czy ochrony środowiska. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2 304 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)