Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Firmy starające się o kontrakt na elektrownię atom. szacują udział polskich firm na 40-70%

Firmy starające się o kontrakt na elektrownię atom. szacują udział polskich firm na 40-70%

Trzy firmy, które złożyły polskiemu rządowi oferty budowy pierwszej elektrowni jądrowej- EDF, Westinghouse i KHNP – szacują, że udział polskich firm (local content) w budowie będzie wynosił od 40% do 70%.

Propozycje udziału polskich firm zostały przedstawione podczas konferencji: "Atom dla Polski", zorganizowanej przez Klub Energetyczny oraz Wydział Zarządzania UW w Warszawie.

Francuski EDF przypomniał, że firma jest obecna w Polsce od 1998 roku.

"Rozmawialiśmy ze 100 firmami z Polski żeby się zaangażować w projekt jądrowy w Polsce. Chcemy zaangażować firmy z Polski w całej Europie i to nie będzie koniec, już certyfikowaliśmy 70 firm z Polski które mogą zacząć pracować z nami w całej Europie"- powiedział prezes EDF Polska Thierry Deschaux podczas konferencji.

Prezes EDF wskazał, że w Wielkiej Brytanii firma buduje 2 reaktory i ponad 60% wartości projektu to zakontraktowane z firmami lokalnymi (local content).

"Od początku deklarowaliśmy, że dla pierwszych reaktorów programu Polskiego local content będzie wynosił nawet 50%, a przy budowie 6 reaktorów na końcu to będzie 60-70% local content"- dodał Deschaux.

Amerykański Westinghouse jest obecny w Polsce od ponad roku i posiada biuro w Krakowie, gdzie od roku przygotowuje studium wykonalności budowy reaktora dla Polski.

"Rozmawialiśmy z ponad 500 polskimi firmami, które w jakiś sposób dają mandat do tego, żebyśmy się wymieniali technicznymi informacjami dotyczącymi budowy elektrowni. Wyprzedzająco rozmawiamy z polskimi firmami, żeby sprawdzić, z kim będziemy mogli współpracować. Chcemy zachęcić polskie firmy, żeby spróbowali spełnić nasze wymagania. Wiele polskich firm już pracuje dla biznesu jądrowego. Według naszych szacunków, jesteśmy w stanie 50% w pierwszych trzech blokach zadeklarować local contentu"- zapowiedział prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik podczas konferencji.

Westinghouse szacuje, że wartość zleceń dla polskich firm wyniesie ponad 100 mld zł.

Koreański KHNP dzieli zaangażowanie polskich firm z zależności od sposobu realizacji na trzy sektory. Pierwszy to te, które polskie firmy mogą dostarczyć samodzielnie. Drugi sektor to dostarczanie produktów i usług we współpracy z koreańskimi usługami i trzeci sektor – po pewnym czasie.

"W taki stopniowy sposób chcemy zwiększać udział polskich firm w rozwoju pierwszej elektrowni jądrowej. Jeśli chodzi o local content, to będzie to na początku 40%, a wzrośnie do 50%, a następnie aż do 70% przy budowie wszystkich 6 bloków" – wskazał dyrektor biura w Pradze KHNP Minhwan Chang.

"Ważne jest nie tylko, aby polskie firmy brały udział w budowie, ale też kolejne 60% działania elektrowni i dołożymy starań, żeby Polska mogła sama produkować i zapewnić ciągłość dostaw przy obsłudze elektrowni"- dodał.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

(ISBnews)