Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. NCBR, PGNiG i Gaz-System: Nabór w programie INGA ruszył 19 lutego

NCBR, PGNiG i Gaz-System: Nabór w programie INGA ruszył 19 lutego

Warszawa, 22.01.2018 (ISBnews) – Nabór wniosków w pierwszym konkursie programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo ruszył 19 lutego, podało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). INGA jest efektem współpracy zapoczątkowanej przez Gaz-System, PGNiG oraz NCBR w grudniu 2016 r. Celem programu jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazowniczego. Łączny budżet programu wynosi 400 mln zł.

"Jestem przekonany, że program INGA zaangażuje wielu naukowców i przedsiębiorców w rozwój sektora energetycznego, który jest kluczowy dla polskiej gospodarki. Poprawienie efektywności i konkurencyjności naszej branży poprzez wzrost innowacyjności i tworzenie nowych technologii możliwy będzie tylko dzięki długofalowej współpracy środowiska akademickiego z biznesem. Mamy nadzieję, że unikalna formuła działalności, jaką oferuje program INGA, pozwoli zaangażować także małe i średnie przedsiębiorstwa" – powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski, cytowany w komunikacie.

O granty na prace badawczo-rozwojowe mogą się ubiegać konsorcja złożone z przedsiębiorstw i jednostek naukowych, lub wyłącznie jednostek naukowych. Budżet programu wynosi 400 mln zł. Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze wnioski przewidujące realizację nowatorskich projektów z obszarów takich jak: 

– poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych,

– pozyskanie metanu z pokładów węgla,

– materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych,

– sieci gazowe,

– użytkowanie, obrót i nowe zastosowania LNG i CNG,

– technologie wodorowe i paliwa gazowe,

– technologie stosowane we współpracy z klientami,

– ochrona środowiska.

"Największą innowacją na polskim rynku gazu w ostatnich latach było uruchomienie Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Gazoport działa, dotychczas przypłynęło 25 statków, dostarczając ponad 5 mln m3 LNG. Mamy nadzieję, że za sprawą Programu INGA, a także budowy Baltic Pipe, będziemy uczestniczyć w kolejnych innowacyjnych przedsięwzięciach. Cieszę się, że wraz z tak szacownymi partnerami mogliśmy wesprzeć tę inicjatywę. Jestem przekonany, że tak jak Terminal otworzył nasz rynek gazu na Bałtyk, INGA otworzy go na nowe technologie. W ten sposób wpisujemy się w obecny kierunek budowania pozycji Polski jako kraju stawiającego na technologiczny rozwój" – powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko.

Wnioski w ramach programu INGA można składać do 20 kwietnia (do godz. 16:00). Laureatów pierwszego konkursu poznamy najwcześniej w drugim półroczu, podsumowano.

(ISBnews)