Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Elektrociepłownia PGE i MPEC mają umowę o współpracy zakładającą powstanie spółki

Elektrociepłownia PGE i MPEC mają umowę o współpracy zakładającą powstanie spółki

Krakowska elektrociepłownia należąca do PGE Energia oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) zawarły umowę o współpracy, dzięki której w przyszłości możliwe będzie uruchomienie jednostek wytwórczych w oparciu o wielkoskalowe pompy ciepła, podała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Porozumienie zmierza do powołania spółki i jest elementem zacieśniającym współpracę pomiędzy partnerami biznesowymi na lokalnym rynku ciepła.

"Biorąc pod uwagę trwający proces transformacji aktywów ciepłowniczych w kontekście przyjętej w październiku 2020 roku Strategii Grupy PGE oraz Planu Dekarbonizacji, PGE Energia Ciepła aktywnie bada i wykorzystuje potencjał nowych technologii, możliwych do wykorzystania pod kątem budowy źródeł ciepła. Współpracując z Miastem Kraków dbamy o zrównoważony i niskoemisyjny rozwój miasta" – powiedział prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak, cytowany w komunikacie.

"Nowe projekty inwestycyjne mają na celu przede wszystkim zwiększyć udział niskoemisyjnych i ekologicznych źródeł produkcyjnych w procesie wytwarzania ciepła. Dotychczasowa współpraca z MPEC to niezawodność miejskiego systemu ciepłowniczego, a dzisiaj zapisujemy nową kartę w historii tej współpracy, która zapewni nie tylko pewność dostaw w przyszłości, ale również innowacje w zakresie rozwoju ciepłownictwa. Współpraca z MPEC to bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców Krakowa" – dodał dyrektor krakowskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła Mariusz Michałek.

Umowa o współpracy obejmuje powołanie nowej spółki, której zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako dolne źródła ciepła oraz opcjonalnych jednostek kogeneracyjnych w celu zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej w Krakowie. Budowa pomp ciepła w krakowskiej oczyszczalni przyniesie szereg korzyści dla każdej ze stron. Celem nadrzędnym jest proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Dodatkowo realizacja projektu wpisuje się w założenia polityki Miasta Krakowa, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej miasta do 2050 r., zakończono.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)