Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. KGHM pracuje nad modelem finansowania SMR

KGHM pracuje nad modelem finansowania SMR

KGHM Polska Miedź pracuje nad modelem finansowania inwestycji w mały modułowy reaktor (SMR), poinformował prezes Marcin Chludziński. Ocenił, że gwarancje rządowe nie są w nim wymagane i bezwzględnie potrzebne.

"Pracujemy w tej chwili nad modelem finansowania. Zazwyczaj takie projekty na świecie były budowane z udziałem rządu. Tak się też dzieje w Polsce w przypadku projektu [jądrowego] pełnoskalowego. Projekty SMR-owe są mniej wymagające, jak chodzi o kapitał, jednak wymagają zbudowania odrębnego sposobu finansowania z udziałem banków i być może książki firmy i być może gwarancji państwowych" – powiedział Chludziński dziennikarzom.

Ocenił, że finansowanie inwestycji "nie są to aż tak wielkie koszty" ze względu na skalę KGHM, jednak spółka chce mieć "bardzo adekwatny, bardzo bezpieczny model finansowania". Co więcej, projekt budzi zainteresowanie inwestorów.

"To wywołuje duże zainteresowanie, to jest bardzo dobra inwestycja" – powiedział.

Obecnie spółka pracuje też nad wyborem lokalizacji SMR.

"Bierzemy pod uwagę pięć lokalizacji. Myślę, że to jest to kwestia czasu, do pół roku" – powiedział prezes.

"Potem po przygotowaniu całej dokumentacji i kosztorysu [kolejnym etapem] jest formalny wniosek o możliwość budowy tego projektu. To zależy ile czas zajmie kwestia lokalizacyjna. Ten etap i dokumentacja do pozwolenia ma duży związek z kwestiami środowiskowymi. To tak naprawdę zajmuje najwięcej czasu i ten etap może potrwać do dwóch lat" – wyjaśnił Chludziński.

"Sama budowa nie jest tak skomplikowana, przywozi się gotowe bloki na miejsce instalacji, ale może potrwać to trzy lata" – zakończył.

Wczoraj KGHM Polska Miedź zawarła porozumienie z rumuńską Nuclearelectrica dotyczące procesu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR).

W lutym KGHM podpisał umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce. KGHM liczy na uruchomienie pierwszych mocy do 2029 roku.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 29,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)