Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. GreenX złożył repliki w postępowaniu arbitrażowym przeciwko Polsce na podstawie TKE

GreenX złożył repliki w postępowaniu arbitrażowym przeciwko Polsce na podstawie TKE

GreenX Metals Limited w ramach trwających międzynarodowych postępowań arbitrażowych przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (TKE) oraz dwustronnej umowy inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) złożył replikę zarówno w postępowaniu na podstawie BIT, jak i TKE, podała spółka. W ramach roszczeń GreenX domaga się odszkodowania w wysokości 737 mln GBP (równowartość 1,3 mld AUD lub 4,1 mld zł).

Jest to ostatnie istotne pismo procesowe, jakie GreenX złożyło w postępowaniu opartym na TKE, następnym krokiem będzie złożenie przez Polskę ostatecznego pisma procesowego, po czym odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Arbitrażowym, podano.

Roszczenia obejmują odszkodowanie w wysokości 737 mln GBP (1,3 mld AUD/4,1 mld zł), z tytułu oszacowanej wartości poniesionych przez GreenX szkód związanych z kopalniami Jan Karski i Dębieńsko, a także odsetki od kwoty odszkodowania.

"Postępowanie przebiega w szybkim tempie – spółka złożyła replikę zarówno w postępowaniu arbitrażowym opartym o BIT, jak i TKE. Zgodnie z wcześniejszym komunikatem, odszkodowanie, którego dochodzi spółka z tytułu roszczeń, wynosi 737 mln GBP. Z zadowoleniem odnotowaliśmy przyznanie odszkodowania w kwocie 190 mln euro na rzecz spółki Rockhopper Exploration PLC w arbitrażu przeciwko Republice Włoskiej. Sąd arbitrażowy uznał, że Republika Włoska naruszyła postanowienia TKE w związku z nieprzyznaniem Rockhopper koncesji na wydobycie ropy naftowej z pola Ombrina Mare, pomimo uzyskania wszystkich wymaganych zezwoleń technicznych i środowiskowych" – powiedział dyrektor generalny GreenX Benjamin Stoikovich, cytowany w komunikacie.

W sporze GreenX zarzuca, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce, co skutecznie pozbawia GreenX całej wartości jej inwestycji w Polsce, przypomniano.

W lutym 2019 r. GreenX formalnie powiadomiła rząd RP, że istnieje spór inwestycyjny między spółką GreenX a rządem RP. W zawiadomieniu GreenX wezwała rząd RP do niezwłocznego podjęcia negocjacji w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazała na prawo GreenX do poddania sporu międzynarodowemu arbitrażowi w przypadku, gdyby spór nie został rozwiązany polubownie. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie doszło do polubownego rozstrzygnięcia sporu, ponieważ rząd RP odmówił udziału w rozmowach dotyczących sporu, w związku z czym GreenX kontynuowała dotychczas postępowanie w sprawie roszczenia, podano także.

GreenX Metals Limited (wcześniej Prairie Mining Limited) to spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Jest notowana na GPW od 2015 r.

(ISBnews)