Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. TGE spodziewa się obrotów w II półroczu nie gorszych niż w I poł. 2022 r.

TGE spodziewa się obrotów w II półroczu nie gorszych niż w I poł. 2022 r.

Obroty energią elektryczną i gazem na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w drugim półroczu 2022 r. nie powinny być gorsze niż w pierwszym, przewiduje wiceprezes TGE Piotr Listwoń.

"Wydaje się, że te obroty [energią elektryczną i gazem] w drugiej połowie roku nie powinny być gorsze niż w pierwszej" – powiedział Listwoń podczas wideokonferencji prasowej.

Przypomniał jednak, że obroty energią elektryczną i gazem na TGE znacząco spadły, zwłaszcza na rynku terminowym w II kw. 2022 r.

Całkowity wolumen transakcji zawartych na rynkach energii elektrycznej w II kw wyniósł 36,6 TWh (-31,5% r/r, -13,1% kw/kw). Na rynku spot wolumen osiągnął 8,3 TWh (-4,4% r/r, -5,4% kw/kw). Na rynku terminowym wolumen to 28,3 TWh (-36,8% r/r ,-15,1% kw/kw).

Na rynku gazu ziemnego całkowity wolumen obrotów wyniósł 30,9 TWh (-16,3% r/r, -27,1% kw/kw). Na rynku spot wolumen wyniósł 4,4 TWh (-32,1% r/r, 33,9 % kw/kw). Na rynku terminowym wolumen wyniósł 26,5 TWh (-12,9% r/r,- 25,8% kw/kw).

Wiceprezes TGE zaznaczył jednak, że obrót będzie zależał od wyceny towarów.

"Jeżeli poziom cen będzie się utrzymywał na podobnym poziomie [co w I połowie br.], może skutkować wstrzymywaniem się uczestników od transakcji na rynku terminowym. I próbę przeniesienia tego wolumenu obrotu na rynek spotowym" – powiedział.

Jego zdaniem, taki właśnie mechanizm odpowiada za spadek obrotów w II kw.

Listwoń dodał, że obecnie nie ma żadnych decyzji dotyczących zniesienia obliga giełdowego.

"Wiemy, że ten temat był przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady Ministrów 14 czerwca. Wiemy, że ten temat został 'zrzucony' z posiedzenia do dalszych analiz i dyskusji" – powiedział, dodając, że analizy dotyczą m.in. tego, czy zniesienie obliga giełdowego będzie miało wpływ na ceny energii.

"Na dziś nie ma nic wiążącego" – podkreślił.

Prawo obliguje obecnie przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej do sprzedaży całej wytworzonej przez nie energii elektrycznej na giełdach towarowych.

Obligo zwiększono w 2018 r. do 100% z 30%. Miało to poprawić płynność i sytuację odbiorców na rynku energii, ograniczając ewentualne wzrosty cen energii elektrycznej i gazu na rynku hurtowym, niewynikające z czynników.

Towarowa Giełda Energii (TGE) to spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa kapitałowa GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

(ISBnews)