nbsp;Blisko 7,3 mln deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych złożono do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
"Blisko 7,3 mln deklaracji złożyli właściciele i zarządcy budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 20 lipca br." – powiedział Buda, cytowany w komunikacie
Termin składania deklaracji upłynął w czerwcu br. W ustawowym terminie złożono 6,5 mln deklaracji. Wynika z nich, że najwięcej źródeł ciepła stanowią:
– kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – ponad 3,2 mln,
– kotły gazowe – blisko 2,4 mln,
– ogrzewanie elektryczne, bojlery elektryczne – ponad 1 mln,
– kominki, kozy, ogrzewacze powietrza na paliwo stałe – ok. 1 mln.
– piece kaflowe na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – ponad 400 tys., wymienia resort.
Deklaracji stale przybywa, wiele z nich złożonych w wersji papierowej do urzędów gmin i miast czeka jeszcze na wprowadzenie do systemu i wartości te będą przyrastać, podano także.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. CEEB to ewidencja z kompleksowymi informacjami o źródłach ogrzewania budynków. Ma przyczynić się do wymiany starych kotłów grzewczych, a przez to pomóc w walce ze smogiem i poprawić jakość powietrza.
Niezłożenie deklaracji w terminie grozi karą grzywny do 500 zł. Dotyczy to osób, które konsekwentnie uchylają się od złożenia deklaracji. Tzw. czynny żal w postaci szybkiego wprowadzenia deklaracji do CEEB po ustawowym terminie nie spowoduje nałożenia grzywny.
(ISBnews)