Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Rząd zajmuje się dziś projektem ustawy o inwestycjach wz. elektrowni wiatrowej tzw. 10 H

Rząd zajmuje się dziś projektem ustawy o inwestycjach wz. elektrowni wiatrowej tzw. 10 H

nbsp;Rząd zajmuje się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który zakłada, że nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a nie – jak dotąd – obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H, wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Bezwzględna odległość minimalna od zabudowań będzie musiała wynosić 500 metrów.

"Głównym założeniem projektu jest utrzymanie podstawowej zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej stanowiącej, że nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie MPZP. Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji […] będzie jednak dotyczył całego obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej)" – czytamy w uzasadnieniu.

MPZP będzie mógł określać inną odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej odległości minimalnej (500 metrów). Podstawą dla określania odległości elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (w ramach której analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców) wykonywanej w ramach MPZP, podano także.

Obowiązek zachowania odległości pozostawiono w przypadku parków narodowych (10h) i rezerwatów przyrody (500 metrów). Gminy, w których już zostały zlokalizowane elektrownie wiatrowe, mogą lokować w jej otoczeniu budynki mieszkalne w pobliżu elektrowni wiatrowej pod warunkiem spełnienia minimalnej odległości 500 metrów lub większej wynikającej z przyjętych stref ochronnych w MPZP (nie muszą więc zachowywać odległości obliczonej zgodnie z zasadą 10H).

Prezes UDT będzie okresowo certyfikował (co 5 lat) oraz weryfikował kompetencje i zasoby podmiotu prowadzącego usługi serwisu technicznego elementów technicznych elektrowni wiatrowej (biorąc pod uwagę m.in. posiadany personel, jego kompetencje i uprawnienia do wykonywania określonych czynności serwisowych).  Prowadzony będzie rejestr podmiotów mogących świadczyć tego typu usługi. Weryfikowane także będzie, czy eksploatujący elektrownię wiatrową korzysta z usług certyfikowanego serwisu.

Projekt przygotowywało początkowo Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a następnie został on przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

(ISBnews)