Tauron Wydobycie – spółka zależna Taurona Polskiej Energii – planuje wznowić budowę szybu Grzegorz pod koniec I poł. 2022 r. z nowym projektem zakładającym krótszy szyb i krótszy okres wydobycia węgla, poinformował prezes Jacek Pytel.
"Szyb Grzegorz nigdy nie był projektem przekreślonym. W grę wchodziło finansowanie i skoro odłączamy się od Taurona, to nie musi on brać na siebie finansowania takiego projektu. Dlatego kwestie finansowe musieliśmy oprzeć o program operacyjny [redukcji wydobycia]" – powiedział Pytel dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Spółka przygotowała nowy projekt budowy szybu, który zakłada krótszą perspektywę wydobycia węgla – nie do 2060, a do 2049 r. Oznacza to też drążenie szybu do pokładu na poziomie 540 m, a nie jak wcześniej zakładano do 870 m.
Tauron Wydobycie nie podaje kosztu tej inwestycji, jednak będzie on wyższy niż wcześniej zakładano.
"Przyjęliśmy również klauzulę waloryzacyjną, więc cokolwiek by się nie działo po stronie kosztowej, będziemy reagowali w sposób elastyczny, by nie przerywać drążenia szybu" – dodał prezes.
Szyb Grzegorz ma w przyszłości przejąć całą produkcję dla Zakładu Górniczego Sobieski, być może także ZG Janina. Prezes podkreślił, że eksploatowane złoża są niemetanowe.
"Drążenie zostało przerwane na poziomie 81 m. Wznowimy je jeszcze z końcem I półrocza 2022 r. Ono będzie trwało 4-5 lat" – wskazał także Pytel.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
(ISBnews)