Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Morawiecki: Mimo wstrzymania dostaw gazu z gazociągu jamalskiego ochronimy gospodarkę

Morawiecki: Mimo wstrzymania dostaw gazu z gazociągu jamalskiego ochronimy gospodarkę

nbsp;Polska przygotowywała się już wcześniej do dywersyfikacji gazu i do pozyskiwania gazu z różnych kierunków i nawet jeszcze przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że polskie magazyny wypełnione są w 76%.

Uruchomienie Baltic Pipe zaplanowano na 1 października 2022 r. Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

"Polska przygotowywała się już wcześniej do dywersyfikacji gazu i do pozyskiwania gazu z różnych kierunków i nawet jeszcze przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, ochronić gospodarstwa domowe, ludzi, Polaków przed tak dramatycznym krokiem ze strony Rosji" – powiedział Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami.

Podkreślił, że polskie magazyny (ich łączna pojemność to 3,5 mld m3) wypełnione są w 76%.

"To jest wysoki poziom wypełnienia. Dużo wyższy niż w większości krajów Europy, dlatego także i w tym przejściowym czasie zanim Gazociąg Bałtycki nie zostałby uruchomiony będziemy mogli czerpać z tych naszych zasobów, jak również pozyskiwać gaz ze wszystkich innych możliwych kierunków, przypomnę, że mamy interkonektor do Niemiec, do Republiki Czeskiej, a także nasz Gazoport oczywiście w Świnoujściu, który może przyjmować jeszcze większe ilości gazu skroplonego, a więc postaramy się także i w tym ciężkim czasie stanąć na wysokości zadania" – podkreślił Morawiecki.

Gazprom poinformował dziś Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia br.

"PGNiG i Gaz-System informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze" – czytamy we wspólnym komunikacie PGNiG i Gaz-Systemu.

"Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez Gaz-System funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem" – czytamy dalej.

Spółki podkreśliły, że dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80% i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach, podsumowano.

W ramach kontraktu jamalskiego do Polski dostarczanych było ok. 9 mld m3 gazu rocznie. Średnie roczne zużycie gazu w Polsce kształtuje się na poziomie 20 mld m3.

(ISBnews)