nbsp;Rząd chce przyjąć projekt nowelizacji prawa energetycznego, którego celem jest przygotowanie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie projektu planowane jest na III kw.
"Do najistotniejszych działań planowanych przez rząd RP w celu realizacji Polskiej Strategii Wodorowej [przyjętej w ub.r.] należy stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego, ponieważ obowiązujące przepisy prawa krajowego nie odpowiadają potrzebom związanym ze skutecznym wdrażaniem założeń PSW oraz nie są adekwatne do planów dynamicznego rozwoju całego sektora wodoru" – czytamy w wykazie.
Polska Strategia Wodorowa dotyczy okresu do 2030 roku z perspektywą do 2040r.
W wykazie zaznaczono, że istotny wpływ na kształt polskich regulacji będzie miała unijna legislacja w obszarze wodoru, a w sposób szczególny przedstawiony w grudniu 2021 r. przez Komisję Europejską pakiet rozwiązań mających na celu dekarbonizację rynku gazu UE przez ułatwienie wykorzystania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, w tym wodoru, celem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kontynentu.
Jednak do momentu wejścia w życie przepisów wspomnianej rewizji niezbędne jest stworzenie regulacji prawnych dla funkcjonowania rynku wodoru na poziomie krajowym.
Celem zmian, proponowanych w projekcie noweli prawa energetycznego jest m.in.:
– wprowadzenie legalnej definicji wodoru w ramach ustawy;
– wprowadzenie ram prawnych uwzględniających międzysektorowe możliwości zastosowania wodoru, określenie przepisów przejściowych dla sieci wodorowych oraz powołanie krajowego operatora sieci wodorowych;
– wprowadzenie przepisów technicznych na potrzeby gospodarki wodorowej;
– określenie przepisów w zakresie oddziaływania i korzystania ze środowiska inwestycji wodorowych;
– wprowadzenie systemowych mechanizmów wsparcia dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej dla projektów z zakresu technologii wodorowych;
– zmianę przepisów ustawy – Prawo budowalne w zakresie stacji wodoru oraz instalacji do oczyszczania wodoru.
Projektowana nowelizacja ma przyczynić się – jak podano w wykazie – do uproszczenia obowiązujących przepisów oraz zmniejszenie obowiązków proceduralnych, tak aby wypracowane rozwiązania prawne były adekwatne dla dynamicznego rozwoju całego sektora. Ma też skutkować stabilnością prawa dla podmiotów z sektora publicznego i prywatnego operujących w obszarze wodoru oraz przyczynić się do pełniejszego wykorzystania potencjału tego nośnika energii.
(ISBnews)