PKN Orlen jest gotowy na każdy scenariusz, jeśli chodzi o zapowiadane przez rząd odejście od stosowania rosyjskiej ropy i gazu do końca tego roku, poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek.
"Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz. Intensywny proces dywersyfikacji realizujemy od kilku lat. Rafineria w Możejkach już teraz w 100% zaopatrywana jest w ropę inną niż rosyjska" – powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.
"Do tego potrzebna jest solidarność europejska – żeby nie było tak, że inne państwa będą sprowadzać tanią ropę rosyjską i zalewać nas wyprodukowanymi z niej paliwami" – dodał.
Ale ta solidarność to kwestia polityczna, związana z podatkiem od węglowodorów rosyjskich, który postuluje polski rząd, podkreślił prezes.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej podczas konferencji, że rząd zakłada odejście od rosyjskiego węgla do kwietnia, najpóźniej maja 2022 roku, a od rosyjskiej ropy i gazu – do końca tego roku. Morawiecki zaproponował ustanowienie nowego podatku od rosyjskich węglowodorów w Unii Europejskiej. Zaapelował też do państw unijnych o rezygnację z surowców, sprowadzanych z Rosji.
W połowie marca Obajtek deklarował, że jeżeli zapadnie decyzja o wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę, PKN Orlen będzie mógł zrezygnować z niej "praktycznie w każdej chwili".
"Mamy rozbudowaną bazę dostawców z Europy i spoza tego kontynentu, z którymi na przestrzeni ostatnich czterech lat nawiązaliśmy silne i partnerskie relacje. W tym czasie sprowadziliśmy i przebadaliśmy w rafineriach należących do Grupy Orlen ok. 100 gatunków ropy spoza Rosji. Dlatego w momencie rezygnacji z dostaw ze Wschodu, utrzymamy stabilne zaopatrzenie w ropę naftową nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej. Odejście od rosyjskiej ropy powinno być jednak skoordynowane na poziomie całej Unii Europejskiej, tak aby zachować równowagę rynku" – powiedział także Obajtek, cytowany w komunikacie.
Od momentu wojny w Ukrainie, Grupa PKN Orlen porozumiała się w sprawie zwiększonych ilości innych dostaw spoza kierunku wschodniego. Podejmowane działania w pełni zabezpieczają ciągłość produkcji w rafineriach Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie, które przygotowane są do przerobu różnych gatunków surowca. Zabezpieczone są także wszystkie procesy logistyczne związane z dostawą paliw. Nie występują przerwy w funkcjonowaniu terminali i baz magazynowych.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
(ISBnews)