Wśród regulacji potrzebnych do pobudzenia rozwoju korporacyjnych umów zakupu energii typu cPPA (corporate power purchase agreement) jest m.in. ułatwienie powstawania linii bezpośrednich i liberalizacja zasady 10h, uważają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) i Fundacji RE-Source Poland Hub.
"Nie będzie nowych odnawialnych źródeł energii, nowych umów PPA ani wodoru, jeśli nie uwolnimy zasady 10h. Dajmy możliwość rozwijania się wiatrakom. To pozwoli też odbiorcom inwestować w swoje źródła i pozyskiwać zieloną energię" – powiedział wiceprezes RE-Source Poland Hub Szymon Kowalski podczas spotkania prasowego.
Wskazał też na konieczność zwiększenia możliwości przyłączania OZE do sieci, w tym poprzez tzw. cable pooling, czyli wykorzystanie przyłączy przez kilka źródeł.
"Kolejny temat to linia bezpośrednia. Postulujemy bardzo mocno umożliwienie przyłączania źródeł do odbiorców także poza systemem. To jest szansa dla przedsiębiorców, żeby zapewnić backup, a także na backup dla systemu, który w ten sposób może zostać odciążony" – dodał Kowalski.
Kolejny postulat to stworzenie preferencji dla zakupu energii z OZE bezpośrednio od wytwórcy.
"Jednym z trendów na rynku jest gwałtownie rosnące zainteresowanie przemysłu zawieraniem umów cPPA. To się zaczęło w połowie ubiegłego roku" – powiedział dyrektor inwestycyjny PSEW Grzegorz Skarżyński.
Skutkuje to dużą liczbą ogłoszonych przetargów na dostawę "zielonej" energii. Obserwowany jest także znaczący wzrost cen oferowanych na tym rynku.
"Jest rosnące zainteresowanie rynkiem cPPA ze strony deweloperów, ale nadal jest problem braku know-how i zasobów finansowych. Obserwujemy też trudności w domykaniu transakcji w ścisłych ramach kontraktowych. Z jednej strony wynika to z małej liczby ofert, ale też braku gotowych projektów i różnic w ocenie ryzyk" – dodał Skarżyński.
Kolejny trend to utrzymująca się ostrożność banków w finansowaniu umów cPPA – kwestia ryzyka kredytowego ogranicza zainteresowanie banków. W niektórych projektach stosowane są strategie hybrydowe, łączące cPPA z finansowaniem wynikającym z aukcji.
"Linie bezpośrednie to jest ogromny, 'śpiący' rynek, który – gdyby nasi regulatorzy na to pozwolili – może się naprawdę obudzić" – podsumował dyrektor.
Polska jest jednym z 14 państw w Europie w których funkcjonują umowy cPPA. Wśród liderów są Hiszpania (4.2 GW), Szwecja (2.8 GW), Norwegia (2.1 GW), Niemcy (1.8 GW), Wielka Brytania (1.6 GW), Finlandia (1.5 GW) i Holandia (1.5 GW). Polska jest na 11. miejscu z umowami o łącznym wolumenie 393 MW (ponad połowa dotyczy energii z wiatru, pozostałe to energia słoneczna).
(ISBnews)