Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grant Thornton: 65% firm uważa koszty energii za istotną barierę rozwoju vs. 55% w ub.r.

Grant Thornton: 65% firm uważa koszty energii za istotną barierę rozwoju vs. 55% w ub.r.

Odsetek firm, które wskazały ceny energii jako "silną" bądź "bardzo silną" barierę w rozwoju wzrósł w br. do 65% z 55% rok temu, wynika z raportu prowadzonego przez firmę Dynata na zlecenie Grant Thornton International w ramach cyklu International Business Report.

"Już 65% ankietowanych przez nas średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce uważa wzrost kosztów energii za 'silną' bądź 'bardzo silną' barierę w rozwoju. Spośród przebadanych krajów, tylko w Indiach odsetek ten jest wyższy. Bariera cen energii wskoczyła tym samym na pierwsze (ex aequo z kosztami pracy) miejsce w rankingu barier biznesowych w Polsce" – czytamy w raporcie.

"Wysokie ceny energii natomiast dopiero w tym roku dołączyły do największych barier. Przed rokiem odsetek firm wskazujących ten czynnik wynosił 55%, co dawało mu dopiero piąte miejsce w naszym zestawieniu" – czytamy w raporcie.

Obok cen energii, firmy wskazują na istotną barierę ich rozwoju wysokie koszty pracy – 65% wskazań.

"Wysokie koszty pracy już trzeci rok z rzędu 'wygrywają' w naszym rankingu barier. Przed rokiem na barierę tę wskazywało 75% badanych firm, a przed dwoma laty – 68%" – czytamy dalej.

Kolejną barierą rozwoju wskazywaną przez badanych (61% wskazań) jest "niepewność odnośnie przyszłości gospodarki", która wypływa głównie z obaw związanych z pandemią i jej wpływem na życie gospodarcze. W 2019 roku badanych niepewność gospodarczą wskazywało ją 45% przedsiębiorstw.

Na kolejnych miejscach wśród przeszkód "silnych lub jako bardzo silnych"w rozwoju biznesu znalazła się biurokracja (60% w br. vs. 64% w ub.r.), następnie – brak wykwalifikowanych pracowników ( 51% vs. 56%), brak zamówień ( 32% vs. 41%), dostęp do finansowania (27%, bez zmian wobec ubr.).

Autorzy raportu podkreślili, że spośród wszystkich barier, o które pytani są przedsiębiorcy, bariera biurokracji od lat jest najbardziej stabilna i stanowi 5. najwyższy wynik ze wszystkich 30 przebadanych krajów.

Brak wykwalifikowanych pracowników wskazywanych jako bariera rozwoju nieco osłabł.

"Jeszcze 4-5 lat temu bariera ta wskazywana była przez ponad 60% badanych przedsiębiorstw i przewodziła w naszym 'rankingu'. Obecnie barierę tę wskazuje 51% szefów firm. Stawia to Polskę na 14. miejscu wśród 30 badanych państw. Problem braku rąk do pracy nadal jest więc w polskiej gospodarce widoczny i masowy, jednak w ostatnich latach – zwłaszcza w okresie pandemii – nieco przygasł na sile" – podano w raporcie.

Badanie opisane w niniejszym raporcie prowadzone jest globalnie przez firmę Dynata na zlecenie Grant Thornton International w ramach cyklu International Business Report. Co roku realizowane jest wśród 10 tys. właścicieli lub członków zarządu średnich i dużych przedsiębiorstw na świecie, w tym 200 w Polsce. Ostatnia edycja badania prowadzona była w okresie wrzesień-listopad 2021 roku.

(ISBnews)