Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Prezes GPW: Rynek instrumentów finansowych na towary ruszy na przełomie 2023/2024 – wywiad

Prezes GPW: Rynek instrumentów finansowych na towary ruszy na przełomie 2023/2024 – wywiad

Warszawa, 31.01.2022 (ISBnews/ ISBnews.TV) – Dzięki współpracy z partnerami węgierskimi, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) liczy na uruchomienie rynku instrumentów finansowych powiązanych z towarami (energia elektryczna, gaz, produkty rolne) na przełomie 2023/ 2024 i spodziewa się, że w początkowym etapie rynek ten będzie mniej więcej trzykrotnie większy niż rynek towarów z fizyczną dostawą, poinformował ISBnews.TV prezes GPW Marek Dietl.

"W grudniu, po dwóch latach negocjacji, udało nam się podpisać kluczowe warunki transakcji z partnerami węgierskimi w zakresie rozliczeń na rynku towarowym. Rynek towarowy jest dla nas niezwykle istotny. Do tej pory nie mieliśmy instrumentów finansowych na rynku towarowym. Wszystkie instrumenty, które mieliśmy były to instrumenty z fizyczną dostawą, czyli nieciekawe dla inwestorów finansowych, więc w pewnym sensie nie było komu sprzedawać ryzyka. Dzięki tej współpracy z Węgrami – bo ich izba rozliczeniowa może rozliczać instrumenty finansowe na rynku towarowym, ma ku temu wszelkie licencje – to możliwe będzie uruchomienie tego rynku instrumentów finansowych na nasze towary – czy to energia elektryczna, czy gaz, czy produkty rolne – i to stwarza zupełnie nowe możliwości rozwoju" – powiedział Dietl w rozmowie z ISBnews.TV.

"Liczymy, że w początkowej fazie może to być proporcja mniej więcej 3:1, czyli rynek instrumentów finansowych może być trzy razy większy niż rynek z fizyczną dostawą – spotowy i forwardowy. A z czasem możemy pójść bardziej w kierunku Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczyna dominować rynek finansowy i dzięki temu rośnie płynność, co jest również atrakcyjne dla tych, którzy chcą handlować z fizyczną dostawą, bo zawężają się spready, jest więcej możliwości zarządzania ryzykiem. […] To jest zupełnie nowa możliwość rozwoju dla Towarowej Giełdy Energii" – dodał.

W połowie grudnia ub.r. GPW podpisała z Towarową Giełdą Energii (TGE), Narodowym Bankiem Węgier i Budapest Stock Exchange porozumienie term sheet, w którym zadeklarowano zamiar utworzenia do 30 września 2022 r. spółki Central Post-trade Solutions działającej w obszarze post transakcyjnym na rynkach towarowych. Zgodnie z porozumieniem, TGE wniesie aportem wszystkie akcje w IRGiT do spółki Central Post-trade Solutions, a Narodowy Bank Węgier i Budapest Stock Exchange wniosą aportem wszystkie posiadane pośrednio lub bezpośrednio udziały w Keler CCP do nowej spółki.

"Przyjmując, że na koniec września podpisujemy umowę, tworzymy ten holding, w skład którego wejdzie Keler CCP i Irgit, wtedy zaczynamy pracować nad systemami i liczymy, na to, że w ciągu roku te systemy zostaną zsynchronizowane, zostanie też przygotowana oferta, zostaną przeprowadzone wszelkie działania przedsprzedażowe i marketingowe – na to rezerwujemy sobie czas przynajmniej do połowy 2023 r. W drugiej połowie zaczęlibyśmy już roll-out tego produktu, więc liczymy, że w pełnie będą dostępne te produkty na przełomie 2023/2024" – wymienił Dietl.

W grudniu przedstawiciele Budapest Stock Exchange informowali, że Keler CCP ma obecnie ponad 150 klientów i oferuje swoje usługi na kilkunastu rynkach.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Lesław Kretowicz

(ISBnews/ ISBnews.TV)