Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Mazur z PSPA: Liczba rejestracji elektryków może przekroczyć 20 tys. w 2022 r. – wywiad

Mazur z PSPA: Liczba rejestracji elektryków może przekroczyć 20 tys. w 2022 r. – wywiad

Warszawa, 21.01.2022 (ISBnews) – Liczba rejestracji nowych samochodów w pełni elektrycznych (BEV) ma szansę co najmniej podwoić się w 2022 roku w porównaniu do roku 2021, a nawet sięgnąć ponad 20 tys. sztuk, co powinno stanowić 4-5% wszystkich rejestracji nowych samochodów, poinformował ISBnews dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur.

Jak wynika z danych PSPA, liczba rejestracji samochodów w pełni elektrycznych w 2021 r. wyniosła 8 938 sztuk (4 832 sztuk w 2020 r.), a hybryd plug-in – 10 470 sztuk (5 217 sztuk rok wcześniej).

"W roku 2022 istnieje szansa podwojenia liczby rejestracji elektryków. Życzyłbym sobie, aby poziom sprzedaży przekroczył 20 tys. samochodów w pełni elektrycznych. Są z pewnością na to duże szanse" – powiedział Mazur w rozmowie z ISBnews.

W jego ocenie, dałoby to 4-5% wszystkich rejestracji nowych samochodów w Polsce, czyli mniej więcej tyle, ile w 2021 r. stanowiły łącznie rejestracje pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in.

"Mamy w tym roku do czynienia ze sprzężeniem kilku elementów. Od początku roku funkcjonuje program dopłat 'Mój elektryk' i coraz większa jest świadomość konsumentów, że takie dopłaty są dostępne. Coraz lepiej przygotowana jest też sama branża, gdyż na rynku oferowanych jest coraz więcej modeli elektrycznych (190 na koniec 2021 r.) i są one coraz bardziej atrakcyjne z perspektywy nabywców. Kryzys  półprzewodnikowy, podobnie jak koronawirus, paradoksalnie nie tylko nie stał się gwoździem do trumny elektromobilności, ale wręcz kolejnym impulsem do jej rozwoju" – dodał Mazur.

Jak wyjaśnił, jeszcze kilka lat temu priorytetem dla producentów samochodów były auta spalinowe, dostępne od ręki, a czas oczekiwania na pojazdy elektryczne wynosił nierzadko nawet kilka miesięcy. Jednak kryzys półprzewodnikowy, w połączeniu z koniecznością spełnienia wyśrubowanych norm emisyjnych w Unii Europejskiej sprawił, że sytuacja zaczęła się powoli odwracać, a priorytetem dla większości producentów stały się właśnie samochody z napędem elektrycznym.

"Wyraźnie widać, że podążamy za Europą, gdzie w minionym roku średni udział BEV-ów i PHEV-ów w rejestracjach nowych pojazdów osobowych wyniósł około 20%, ale jeszcze w 2019 roku stanowił 4-5%, czyli tyle, ile w Polsce w roku 2021. To pokazuje, że wciąż jesteśmy na innym poziomie rozwoju, jednak zaczynamy nadrabiać zaległości. W tym roku spodziewamy się m.in. większej dynamiki rozbudowy  infrastruktury ładowania, której rozwój stanie jednym z decydujących czynników dla dynamizacji sektora e-mobility, podobnie jak ma to miejsce w innych państwach członkowskich UE" – podkreślił.

Co ciekawe, grudzień 2021 r. był pierwszym miesiącem w historii, w którym sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie Zachodniej, czyli krajach tzw. starej Unii plus Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia i Islandia, przewyższyła sprzedaż samochodów z silnikiem diesla.

Szef PSPA jest przekonany, że Polska dogoni lub wręcz przegoni średnią europejską dynamikę rozwoju elektromobilności.

"Polska znajduje się w trzeciej dziesiątce w Europie pod względem tempa rozwoju parku elektrycznego, a w pierwszej dziesiątce pod względem wielkości parku samochodów ogółem. Prędzej czy później będziemy musieli przeskoczyć te kilkanaście pozycji i znaleźć się w pierwszej dziesiątce – także w obszarze elektromobilności" – podsumował.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych. Organizacja zrzesza ponad 120 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w elektromobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawców nowoczesnych technologii oraz pozostałe podmioty i instytucje aktywne w obszarze zrównoważonego transportu. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)