Warszawa, 13.01.2022 (ISBnews) – Advanced Graphene Products (AGP) przystąpił do umowy o wspólnym przedłożeniu danych przez głównego rejestrującego – NanoXplore – w ramach wspólnej dokumentacji, której przedmiotem jest rejestracja substancji grafen zgodnie z rozporządzeniem REACH, podała spółka. Spodziewany termin zakończenia procesu rejestracji grafenu to II kw. 2022 roku, dodano.
Firmy zobowiązane są wykazać wobec European Chemical Agency (ECHA) w jaki sposób można bezpiecznie stosować substancję, a ECHA przyjmuje i ocenia poszczególne rejestracje pod kątem ich zgodności z przepisami. Od 1 stycznia 2020 roku firmy wytwarzające lub importujące nanomateriały są podporządkowane precyzyjnym wymogom prawnym, określonym w rozporządzeniu REACH.
"Przedmiotem zawartej umowy jest zebranie niezbędnych danych, w tym dotyczących spółki i stworzenie dokumentacji rejestracyjnej REACH przez głównego rejestrującego na potrzeby ECHA. W związku z powyższym spółka, jako dalszy użytkownik i dystrybutor grafenu oraz jako pracująca nad zastosowaniami grafenu w substancjach chemicznych, na podstawie podpisanej umowy weźmie udział w procesie rejestracji REACH w ECHA. Rejestracja REACH dla grafenu umożliwi spółce legalny import, stosowanie i dystrybucje substancji w skali przemysłowej, na terenie Unii Europejskiej" – czytamy w komunikacie.
Proces rejestracji REACH jest odpłatny. Spółka przewidziała kwotę 0,5 mln zł na jego przeprowadzenie. Kwota ta będzie pochodziła z środków uzyskanych z emisji akcji serii C. Spodziewany termin zakończenia procesu rejestracji grafenu Spółka szacuje na 2 kwartał 2022 roku, podsumowano.
Advanced Graphene Products wytwarza wysokiej jakości grafen płatkowy (GO, rGO), który jest przeznaczony do takich zastosowań jak kompozyty węglowe, żywice epoksydowe, filamenty 3d, farby, powłoki antykorozyjne czy polimery. Posiada podpisane zarówno listy intencyjne, jak i kontrakty na opracowanie zastosowań komercyjnych grafenu ze spółkami takimi, jak: Kross, GRM System, Europejska Agencja Kosmiczna, Frako-Term, GM Color, czy Pimar-Plastics. Ponadto AGP ma własną, opatentowaną technologię produkcji grafenu powierzchniowego z ciekłego metalu – HSMG. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w listopadzie 2021 r.
(ISBnews)