Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. UE: Nieformalne porozumienie ws. wsparcia projektów odejścia od paliw kopalnych

UE: Nieformalne porozumienie ws. wsparcia projektów odejścia od paliw kopalnych

Warszawa, 15.12.2021 (ISBnews) – Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli nieformalne porozumienie ws. finansowania do końca roku 2027 projektów, których celem będzie odchodzenie od paliw kopalnych, poinformował Parlament. Chodzi o Projekty Wspólnego Zainteresowania (CPI) dot. wsparcia rozwoju infrastruktury wodorowej oraz wychwytywania i składowania CO2.

"Projekt regulacji określa kryteria i metodologię wyboru projektów energetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), takich jak linie przesyłowe wysokiego napięcia, rurociągi, magazyny energii lub inteligentne sieci, które będą korzystać z przyspieszonych procedur administracyjnych i kwalifikować się do otrzymania fundusze unijne. Celem jest dostosowanie obowiązującego rozporządzenia do celów unijnego Zielonego Ładu" – czytamy w komunikacie.

Podczas negocjacji posłowie poparli m.in. finansowanie rozwoju infrastruktury wodorowej, takiej jak elektrolizery, a także projektów, mających na celu wychwytywanie i składowanie CO2. Kwalifikujące się projekty powinny również stymulować integrację rynku i zwiększać bezpieczeństwo dostaw, mówi uzgodniony tekst.

Wybrane projekty będą musiały pomóc krajom UE w odejściu od stałych paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf i łupki naftowe. Posłowie zapewnili finansowanie projektów, które zmieniają przeznaczenie istniejącej infrastruktury gazu ziemnego na transport lub magazynowanie wodoru w okresie przejściowym. Projekty te kwalifikowałyby się do otrzymania pomocy finansowej UE do 31 grudnia 2027 r.

Eurodeputowani postulowali także wzmocnienie projektów morskich źródeł energii odnawialnej i ułatwienie ich integracji z sieciami UE w celu osiągnięcia unijnych celów neutralności klimatycznej.

Projekty zakwalifikowane do CPI muszą być zgodne z zasadą efektywności energetycznej. 

Nieformalne porozumienie będzie teraz musiało zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament i Radę. 

W rezolucji z 10 lipca 2020 r. Parlament wezwał do przeglądu rozporządzenia w sprawie transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E), które określa wytyczne UE dotyczące transgranicznej infrastruktury energetycznej i nakreśla proces wyboru PCI.  W grudniu 2020 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia TEN-E.

PCI to projekty infrastrukturalne uważane za niezbędne do osiągnięcia celów UE w dziedzinie energii, w tym poprawy połączeń między rynkami krajowymi, większej konkurencyjności, bezpieczeństwa dostaw i promowania odnawialnych źródeł energii.

(ISBnews)