Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. SBF: Zmiany w ustawie o OZE sprawią, że PV będzie dostępna tylko dla dużych firm

SBF: Zmiany w ustawie o OZE sprawią, że PV będzie dostępna tylko dla dużych firm

Warszawa, 02.12.2021 (ISBnews) – Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, zakładająca odejście od 1 kwietnia 2022r. od systemu opustów, sprawi, że fotowoltaika stanie się dostępna głównie dla dużych podmiotów gospodarczych, uważa Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV. W jego ocenie, proponowana zmiana może obniżyć opłacalność inwestycji w OZE i zmniejszyć liczbę instalowanych PV nawet o 70%.

Dzisiaj w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad senackim vetem do tej nowelizacji.

"Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki licznym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin. W przypadku wejścia w życie nowych przepisów, stanie się dobrem dostępnym głównie dla dużych podmiotów gospodarczych" – czytamy w stanowisku do nowelizacji.

Nowelizacja ustawy o OZE zakłada, że od 1 kwietnia 2022 roku prosumenci nie będą mogli korzystać z systemu opustów. Zamiast tego mieliby rozliczać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii po cenie z rynku hurtowego. Prosumenci byliby zobowiązani do aktywnego uczestnictwa w rynku energii, samodzielnego przewidywania wahań cen i przełożenia tych predykcji na zarządzanie energią we własnym domu.

Jak podkreśla SBF, stawka sprzedaży zielonej energii wprowadzanej do sieci przez mikroproducentów byłaby nie tylko niższa od ceny zakupu energii brakującej, ale dodatkowo zmienna. W tej sytuacji okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne wydłuży się powyżej 10 lat.

"Zaproponowany sposób wyceny energii, wprowadzanej do sieci przez mikroinstalacje prosumenckie, narzuca im gorsze warunki, aniżeli ma to miejsce w przemysłowych elektrowniach, które posiadają gwarantowaną w aukcjach stałą cenę sprzedaży energii. Taka sytuacja spowoduje spadek zainteresowania prosumenckim wytwarzaniem energii" – podkreślił prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV Bogdan Szymański, cytowany w materiale.

W ocenie SBF, proponowane zmiany skłonią też przyszłych prosumentów do poniesienia kosztów zakupu magazynów energii, często przekraczających koszt samej instalacji. Nie będą już mogli korzystać ze zwolnień z dodatkowych opłat doliczanych do rachunków odbiorcom energii, jak opłata OZE czy kogeneracyjna.

Wobec nieuniknionych podwyżek cen energii elektrycznej oraz planów rządu na dofinansowanie gospodarstw domowych w tym zakresie, energetyka rozproszona może stać się narzędziem wspierającym rynek w tym trudnym czasie. Na nowych zmianach stracą mieszkańcy mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich, którzy ze względu na brak dostatecznych środków finansowych odkładali decyzję o inwestycji w fotowoltaikę na przyszłość, czytamy także.

Do końca października 2021 r. w programach "Mój prąd" zgłoszonych i zrealizowanych zostało ponad 230 tys. instalacji. Jak wynika z obliczeń SBF, zmiana systemu wsparcia może doprowadzić do likwidacji nawet 40 tys. miejsc pracy w sektorze PV w pięciu województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. W skali kraju zmiany w systemie wsparcia prosumentów mogą skutkować likwidacją 13,5 tys. przedsiębiorstw i utratą 86 tys. miejsc pracy.

Wpływy do budżetu państwa generowane bezpośrednio przez podmioty z sektora PV oraz pracowników zatrudnionych w tych podmiotach szacowane są na 3,88 mld zł w 2021 roku. Zmiany w systemie wsparcia mogą doprowadzić do ograniczenia liczby instalowanych PV o nawet 70% względem 2021 roku, a jednocześnie wpływów do budżetu o 2,6 mld zł z takich podatków jak VAT, CIT, PIT.

Zdaniem ekspertów SBF, przy wprowadzaniu zmian w systemie rozliczeń prosumentów konieczne byłoby ustanowienie okresu przejściowego do co najmniej 2023 roku i dodatkowych konsultacji z udziałem strony rządowej, samorządowej, społecznej i przedstawicieli branży OZE. Potrzebna jest także precyzyjna ocena skutków regulacji i jej wpływu na funkcjonowanie gospodarstw domowych oraz firm działających w branży, podano także.

(ISBnews)