Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Muller: Przedstawiliśmy stronie czeskiej rozszerzoną ofertę dot. Turowa

Muller: Przedstawiliśmy stronie czeskiej rozszerzoną ofertę dot. Turowa

Warszawa, 28.09.2021 (ISBnews) – Polska przedstawiła konkretną ofertę stronie czeskiej w sprawie inwestycji środowiskowych dot. kopalni w Turowie, która jest nieco rozszerzona w stosunku do tego, co było przedmiotem rozmów na przełomie czerwca i lipca, wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera. Polsko-czeskie rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane jutro, a polski rząd liczy na zakończenie sporu w najbliższym czasie,  

"Polska przedstawiła konkretną ofertę stronie czeskiej. Jutro będą kontynuowane rozmowy w tym zakresie. Ta oferta jest analogiczna, czy nawet trochę rozszerzona w stosunku do tego było przedmiotem ustaleń na przełomie czerwca i lipca. W związku z tym liczymy na to, że ze strony Czech będzie dobra wola, żeby tę sprawę zamknąć i na razie te sygnały ze strony partnerów czeskich odbieramy w tym tygodniu pozytywnie" – powiedział Muller podczas konferencji prasowej.

"Ale ta sprawa jeszcze trochę może trwać, więc tutaj nie chciałbym deklarować terminarza" – dodał.

Podkreślił, że negocjacje mają charakter roboczy i w związku z tym – jak powiedział – nie chce wnikać w szczegóły negocjowanej polsko-czeskiej umowy w tej sprawie.

Muller poinformował równocześnie, że dotychczas Polska nie dokonała jeszcze żadnej płatności na poczet 500 tys. euro kary dziennej zasądzonej w ub. tygodniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) za niezastosowanie się do środka tymczasowego zaleconego w maju (niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie).

"Jeżeli chodzi o kwestię płatności, wynikających z postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to z informacji, jakie posiadam, żadna płatność nie została jeszcze wykonana"- powiedział.

Postanowieniem z 21 maja 2021 r., TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów jako środka tymczasowego do czasu rozstrzygnięcia skargi, złożonej przez Czechy w tej sprawie, a dotyczącej uwarunkowań środowiskowych funkcjonowania kopalni.

Po wydaniu przez TSUE decyzji, strona polska podjęła – zainicjowane przez samorządowców – negocjacje z Czechami. Uzgodniono także porozumienie ramowe, które zobowiązuje Polskę do inwestycji, ograniczających negatywne skutki wydobycia dla środowiska, a Czechy – do wycofania sprawy kopalni z TSUE.

Mimo to, w czerwcu Czechy złożyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro za okres od dnia doręczenia postanowienia TSUE, aż do momentu w którym Polska się do niego zastosuje tzn. wstrzyma wydobycie węgla w kopalni w Turowie. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że polski rząd wykorzysta wszystkie dostępne możliwości prawne i wszelkie inne, by wykazać, że nałożenie kary za kontynuowanie wydobycia jest arbitralne, oparte o błędne przesłanki, nieproporcjonalne. W jego ocenie zastosowany środek tymczasowy nie jest sprawiedliwy, a więc jest pozbawiony adekwatności i proporcjonalności.

Wyłączenie kopalni i elektrowni Turów pozbawiłoby miliony polskich rodzin prądu, dostępu do podstawowych elementów bytowych, argumentował premier. Podkreślił, że przy obecnych cenach energii Polska i stabilność polskiego systemu elektroenergetycznego wpływa na stabilność tego systemu w całej Europie.

Elektrownia Turów dostarcza w różnych okresach od 4% do 7% energii do polskiego systemu elektroenergetycznego.

(ISBnews)