Warszawa, 17.09.2021 (ISBnews) – Reparametryzacja – czyli ulga w opłacie mocowej dla odbiorców o "płaskim" profilu zużycia energii wejdzie w życie od 1 października br., poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
"W nowelizacji ustawy o rynku mocy z 23 lipca br., która weszła w życie 1 września, wprowadzona została ulga w opłacie mocowej dla odbiorców o 'płaskim' profilu zużycia energii – tzw. reparametryzacja. Obniżka opłaty mocowej wejdzie w życie od 1 października" – czytamy w materiale przesłanym ISBnews.
Opłata mocowa została wprowadzona ustawą o rynku mocy. W 2021 r. wynosi ona 0,0762 zł/kWh dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe.
"Odbiorcy o odpowiednio niskich wahaniach dobowego zużycia energii zapłacą mniej. Ulga ma charakter uniwersalny – mechanizm obejmuje wszystkich odbiorców i w związku z tym nie stanowi pomocy publicznej. Wpisuje się on w cel istnienia rynku mocy, tj. stabilizację systemu elektroenergetycznego, poprzez zachęcanie do przenoszenia zużycia poza godziny szczytowego zapotrzebowania" – wyjaśniło MKiŚ.
Jednocześnie, wprowadzony mechanizm wesprze odbiorców energochłonnych, w tym m. in. polski przemysł, np. stalowy. Odbiorcy energochłonni cechują się na ogół stabilnym profilem zużycia i skorzystają na uldze. Rozwiązanie było wypracowane wspólnie z branżą energochłonną i pomoże zachować jej konkurencyjność.
"Obniżka opłaty mocowej wyniesie:
– 83% dla odbiorców o różnicy pomiędzy zużyciem w godzinach szczytowych i pozaszczytowych nie większej niż 5%;
– 50% dla odbiorców o różnicy pomiędzy zużyciem w godzinach szczytowych i pozaszczytowych nie większej niż 10%;
– 17% dla odbiorców o różnicy pomiędzy zużyciem w godzinach szczytowych i pozaszczytowych nie większej niż 15%" – podano także.
Minister Michał Kurtyka informował w środę, że MKiŚ nie ma w planach kolejnych zmian zasad naliczania opłaty mocowej.
(ISBnews)